Piła: Córka słynnego plakacisty wystawia monidła

  Piła: Córka słynnego plakacisty wystawia monidła

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Muzeum Stanisława Staszica, można do połowy maja oglądać wystawę fotograficzną Kasi Stanny. Autorka, to córka znanego plakacisty i grafika prof. Janusza Stannego.
  Kasia Stanny, po babci łowiczanka, utrwala dawne obyczaje

  Kasia Stanny, po babci łowiczanka, utrwala dawne obyczaje ©Fot. Agnieszka Kledzik

  Zainteresowanie folklorem Kasia Stanny wyniosła z domu, jej ukochana babcia mieszkała w Sobocie, pod Łowiczem i malowniczo opowiadała o obrzędach. Poza tym, autorka fascynuje się twórczością Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej.

  - Wzoruję się na monidłach, na których tandeta jest tak urocza, że właściwie nie wiem czy można ją nazwać tandetą - opowiada o swoich pracach.

  Monidła to fotografie, które były dodatkowo podkolorowywane. Fotografowanym osobom domalowywano czerwone policzki, cienie na powiekach. Tak samo czyni ze swoimi bohaterami autorka. Na wystawie można obejrzeć także Niedzielę Palmową w Łysych na Kurpiach.

  - Organizowany jest tam konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę. Idzie barwny korowód. Wszystko to w swoim klimacie przypomina Meksyk. Wydaje się, że w Polsce wszystko jest takie szarobure, babcie w skafandrach, ale jak zajrzy się głębiej, to można zobaczyć wszystkie te kolory, całą tę radość - opowiada Kasia Stanny. - Te tradycje kultywują i babinki w kolorowych chustach i młode dziewczyny - cieszy się artystka.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo