Leszno: Stypendia socjalne coraz niższe, a chętnych jest...

  Leszno: Stypendia socjalne coraz niższe, a chętnych jest więcej

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Angela Glumińska i Patryk Philavong to stypendyści z I LO

  Angela Glumińska i Patryk Philavong to stypendyści z I LO ©Daniel Andruszkiewicz

  Samorząd Leszna przeznacza sporo pieniędzy na zachęcanie młodzieży do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, ale mimo to z każdym rokiem uczniowie otrzymują o wiele niższe stypendia. Wynika to z faktu, że ubiega się o nie coraz więcej osób uczęszczających do szkół średnich i gimnazjów.
  Angela Glumińska i Patryk Philavong to stypendyści z I LO

  Angela Glumińska i Patryk Philavong to stypendyści z I LO ©Daniel Andruszkiewicz

  Wnioski o przyznanie miejskiego stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce składać można do 30 września każdego roku w poszczególnych szkołach. Tu więc nic się nie zmieniło. Są wypłacane w dwóch ratach: do 30 listopada oraz do 31 marca. Wymogiem ich uzyskania jest to, by uczeń miał średnią co najmniej na poziomie 4,75, co najmniej jedną ocenę celującą i nie miał nieusprawiedliwionych godzin. W ubiegłym roku szkolnym ubiegały się o nie 34 osoby, a ich wysokość wynosiła 250 złotych miesięcznie.


  - To spory zastrzyk gotówki dla zdolnego ucznia - przyznaje Stanisław Wilgosiewicz, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, które wiedzie prym w ilości stypendystów. - Młodzież najczęściej przeznacza ją na pomoce dydaktyczne. Choć może, na co tylko zechce.

  Czytaj także: Leszno: Uczniowie pracowali nad swoim projektem na Krymie

  Czytaj także: Leszno: Szkoły i przedszkola zostaną ocieplone

  Czytaj także: Poznań: Miasto ufundowało stypendia dla gruzińskich studentów

  W tym roku liczba zdolnych uczniów wzrosła dwukrotnie. O stypendia ubiega się 60 osób. Ale miasto nie zwiększyło środków na nie. Dotacja wynosi 100 tysięcy złotych. Uczniowie za wyniki w nauce dostaną miesięcznie tylko 167 złotych.

  - Uczymy się dla siebie, bo stawiamy przed sobą cele i staramy się je realizować. Stypendium jest symbolicznym wynagrodzeniem trudów i pracy, które wkładamy w utrzymywanie wysokiego poziomu - mówi Patryk Philavong, uczeń I LO, który w ubiegłym roku osiągnął średnią na poziomie 5,6. - Wiemy, że ktoś dostrzega i
  docenia nasze wysiłki - dodaje jego koleżanka Angela Glumińska.

  Niższe są też stypendia socjalne, które dostaje w tym roku 487 uczniów. W 80 procentach finansuje je budżet państwa, a miasto dokłada 100 tysięcy złotych. Zmieniają się też zasady wnioskowania o tę pomoc. Wnioski można składać do końca września, ale nie za pośrednictwem dyrekcji szkół, a w Urzędzie Miasta. Stypendia będą teraz wypłacane w szkołach lub wpłacane na konto.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo