Poznań: Fontanny niedługo czynne

  Poznań: Fontanny niedługo czynne

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Apollo, Neptun i Mars - wodotryski na Starym Rynku, już od połowy marca - ku uciesze turystów i młodszych poznaniaków - sikają wodą. Prozerpina uruchomiona ma być w przyszłym tygodniu.
  Fontanny na Starym Rynku już tryskają wodą

  Fontanny na Starym Rynku już tryskają wodą ©Marek Zakrzewski

  Bamberka musi poczekać na naprawę instalacji elektrycznej. Wszystkie poznańskie wodotryski i fontanny wystrzelą wodą już za tydzień - prawdopodobnie w ostatnim dniu kwietnia.

  Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się, jako pierwszy, uruchomić fontanny w Poznaniu. - Nasze fontanny na Starym Rynku działają już od połowy marca - mówi Tomasz Libich z ZDM. - Po zimie konieczne były niewielkie prace przygotowawcze, głównie natury konserwacyjnej.


  Czytaj także: Poznań: Spóźniona fontanna na Placu Wolności

  Czytaj także: Poznań: Fontannie szkodzi ruch samochodów?

  Czytaj także: Poznań: Fontanna przed operą bez wody

  Czytaj także: Poznań: Fontanna przy Zielonej znów działa


  Wandale nie zagrozili trzem bogom. Dewastacji ustrzegła się także fontanna Gustawa Kronthala na Alejach Marcinkowskiego, czyli "delfinki".

  - Jest już przygotowana do rozruchu, czeka jeszcze na uzupełnienie w reflektory - potwierdza Zdzisław Pawłowski z Zarządu Lasów Poznańskich, który na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej świadczy usługi konserwacji fontann.

  Nie udało się uchronić przed dewastacjami skweru i fontanny przy ulicy Zielonej, choć teren jest ogrodzony i zamykany na noc. Złodzieje ukradli tam wodomierz ze studni, wycięli kawałki węża zraszającego ziemię pod roślinami. Wandale nie popuścili też fontannie przed operą. W niecce plac treningowy urządzili sobie desko- i łyżworolkarze.

  - Niektóre szkody są nieodwracalne - mówi Z. Pawłowski. Ubolewa, bo dzieci i młodzież zniszczyły krawędzie i murek, doprowadziły do spękań osłony reflektorów. Bamberce zaś zniszczono czujkę - założoną po to, aby lała się z niej woda tylko wtedy, kiedy ktoś przy niej stanął. Okazało się, że trzeba ją zdjąć, wymienić spaloną instalację elektryczną, czujnik i sterownik oraz akumulator.

  - Mogę jednak zapewnić na 99 procent, że fontanny zaczną działać już podczas przyszłego weekendu - uspokaja Zdzisław Pawłowski. Wtedy woda ma już tryskać z najwyższego wodotrysku w Poznaniu - na Jeziorze Maltańskim. Rozpoczęła się właśnie instalacja, potem odbędą się próby.
  - Uruchomienie planujemy około 28 kwietnia - informuje Dorota Wiśniewska z Aquanetu.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z Placem Wolności?

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Proszę redakcję Głosu o informacje, jak wygląda sprawa z fontanną na Placu Wolności! W zeszłym roku rozpoczęła się budowa, szybko przerwana, w tej chwili nadal straszy rozgrzebany plac budowy i...rozwiń całość

  Proszę redakcję Głosu o informacje, jak wygląda sprawa z fontanną na Placu Wolności! W zeszłym roku rozpoczęła się budowa, szybko przerwana, w tej chwili nadal straszy rozgrzebany plac budowy i nikt się tam nie pojawia! Budowa fontanny stoi w miejscu. O co tu chodzi???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYTUŁ !!!

  antoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Wolałbym,by fonntanny były dłuuuuuuuuuuuugo czynne ! Niezręczny tytuł materiału sugeruje coś innego.Lepiej by brzmiało "Fontanny czynne niebawem".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo