Praca za zachodnią granicą czeka, ale chętnych nie ma wielu

  Praca za zachodnią granicą czeka, ale chętnych nie ma wielu

  Monika Kaczyńska, Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od 1 maja Polacy mogą bez przeszkód szukać pracy w Niemczech i Austrii. Kończy się okres przejściowy, w którym te kraje ograniczały dostęp do swoich rynków dla pracowników z naszego kraju. Niemieccy pracodawcy już zaczynają poszukiwać kadr w Polsce. Choć z Poznania czy Zielonej Góry do Berlina jest bliżej niż do Warszawy, exodusu raczej nie należy się spodziewać.
  Praca za granicą to trudny test dla całej rodziny

  Praca za granicą to trudny test dla całej rodziny ©Marcin Obara

  - Szacujemy, że w perspektywie trzech lat w Niemczech znajdzie pracę najwyżej 700 tysięcy Polaków. Z uwagi na położenie geograficzne jest wielce prawdopodobne, że będziemy mieć do czynienia z "emigracją bez emigracji". Zwłaszcza w zachodnich województwach, pracownicy zatrudnieni w Niemczech będą w wielu przypadkach mieszkać w Polsce lub dużo częściej niż to ma miejsce na Wyspach, przyjeżdżać do kraju - mówi Andrzej Jasieniecki, prezes firmy Euro-Tax.pl, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego przez polskich emigrantów w zagranicznych urzędach skarbowych..

  W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu na razie jest siedem ofert łącznie dla nieco ponad pięciuset osób. Szerszej oferty pracownicy WUP spodziewają się za kilka tygodni.

  - W tej chwili trwają ustalenia między naszym Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, a jego niemieckim odpowiednikiem odnośnie warunków, jakie powinny spełniać oferty - wyjaśnia Bernadetta Ignasiak z Wielkopolskiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Tamtejsze służby pracy mają inne standardy, więc nie wszystkie przychodzące oferty spełniają warunki pozwalające na ich publikację na naszych stronach.

  Obecnie Niemcy szukają w Poznaniu lekarzy, pielęgniarek, kucharzy, monterów instalacji sanitarnych, pracowników obsługi klienta, opiekunów osób starszych.
  Podstawowym wymaganiem jest znajomość języka niemieckiego.

  - Od jakiegoś czasu obserwujemy powrót zainteresowania językiem niemieckim - przyznaje Katarzyna Skrzypczak z Centrum Języków Obcych Kontakt. - Poznaniaków interesują praktycznie wszystkie poziomy zaawansowania nauki, od początkującego aż po przygotowanie do certyfikatów językowych. Na kursy zapisują się głównie osoby pracujące, sporo jest również studentów.

  Zdecydowana większość z nich jako motywację do nauki podaje właśnie wyjazdy do pracy oraz na wymiany i staże.

  By podjąć pracę w Niemczech, trzeba mieć jeszcze potwierdzone kwalifikacje zawodowe. - Na przykład opiekunowie osób starszych rekrutowani do klinik i domów opieki muszą legitymować się wyższym wykształceniem - mówi Bernadetta Ignasiak. - U nas bezrobocie jest wyższe niż w Niemczech, ale jak dotąd, z pytaniami o pracę tam dzwonią do nas osoby, które mają niskie kwalifikacje i na ogół nie znają języka. Nie mają więc szans, by z niemieckich ofert skorzystać.

  Monika Zakrzewska, ekspert do spraw rynku pracy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", uważa, że dla osób, które spełniają oczekiwania niemieckich pracodawców, ich oferty mogą nie być aż tak atrakcyjne, jakby mogło się wydawać. Choć w Niemczech płaca minimalna to blisko 1154 euro brutto, ale jednak koszty utrzymania za zachodnią granicą są także znacząco wyższe.

  - Nietrudno zauważyć, że na niemieckim rynku pracy występuje zapotrzebowanie na takie same zawody jak w Polsce. Tam też, nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia inżynierowie i informatycy - zwraca uwagę Zakrzewska. - Dodatkowo należą do specjalistów u nas bardzo dobrze wynagradzanych. To samo dotyczy fachowców. Wątpię więc, by tamtejsze płace były wystarczającą ceną za rozłąkę z rodziną.

  Na najlepsze warunki mogą liczyć zatrudnieni na podstawie niemieckiego prawa pracy. Ale już w przypadku np. informatyków zatrudnianych w Polsce przez agencje zatrudnienia i delegowanych do Niemiec, różnicę w pensji pochłoną wyższe koszty utrzymania za granicą i koszty podróżowania między Polską, a Niemcami.

  Chętniejsi do pracy w Niemczech są mieszkańcy Dolnego Śląska i Mazowsza

  Inżynierowie, informatycy i budowlańcy najczęściej myślą o pracy w Niemczech - wynika z badań agencji doradztwa personalnego Hays Poland.

  Nowych wyzwań za naszą zachodnią granicą poszukiwać będą przede wszystkim specjaliści (69 procent), menedżerowie (46 procent) i dyrektorzy (19 procent).
  Najbardziej skłonni do emigracji będą pracownicy szukający posady w takich dziedzinach jak inżynieria i ekologia (31 procent), informatyka i telekomunikacja (25 procent), produkcja (23 procent) czy budownictwo (18 procent),

  Najmniej zainteresowani wyjazdem za zachodnią granicę są farmaceuci, pracownicy służby zdrowia, eksperci ds. nieruchomości czy architekci, choć należą do bardzo poszukiwanych tam specjalistów.
  Ankietowani planujący wyjazd do pracy w Niemczech to osoby mieszkające na terenie województwa dolnośląskiego (31 procent), mazowieckiego (18 procent), pomorskiego i małopolskiego (po 9 procent), wielkopolskiego i śląskiego (po 8 procent).

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak szukać pracy za granicą

  Igorex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

  Ja nie wiem po co komu poradniki jak szukać pracy? Przecież wystarczy ruszyć głową, nie lenić się i biegać z cv. Na urzędy pracy nie ma co liczyć.. Można też skorzystać z jakiejś strony z...rozwiń całość

  Ja nie wiem po co komu poradniki jak szukać pracy? Przecież wystarczy ruszyć głową, nie lenić się i biegać z cv. Na urzędy pracy nie ma co liczyć.. Można też skorzystać z jakiejś strony z ogłoszeniami np gowork money czy www.liderpracy.pl
  Najważniejsze w poszukiwaniach - nie lenić się i nie poddawaćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak szukać pracy za granicą

  Voytek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

  Osoby jadące do pracy za granicą „w ciemno” powinny koniecznie, jeszcze przed wyjazdem, stworzyć listę adresową potencjalnych pracodawców z regionu, do którego się wybierają. Lista taka...rozwiń całość

  Osoby jadące do pracy za granicą „w ciemno” powinny koniecznie, jeszcze przed wyjazdem, stworzyć listę adresową potencjalnych pracodawców z regionu, do którego się wybierają. Lista taka powinna zaczynać się od przedsiębiorstw, które mogą zatrudniać pracowników na stanowiskach pracy odpowiadających Twojemu doświadczeniu zawodowemu i wykształceniu. Na takiej liście w dalszej kolejności powinny się także znaleźć firmy, o których powszechnie wiadomo, że zatrudniają wielu pracowników niewykwalifikowanych (np. sieci handlowe, bary szybkiej obsługi, etc.) – w takich przedsiębiorstwach istnieje zazwyczaj wysoka rotacja pracowników, dlatego też stosunkowo najszybciej i najłatwiej jest znaleźć w nich pracę. Lista taka może się także przydać osobie, która jeszcze przed wyjazdem znalazła pracę za granicą. Niestety zawsze może się okazać, że nie jest to praca odpowiednia, bądź pracodawca się rozmyślił i pojawia się pilna potrzeba znalezienia nowej pracy. Za www.praca5.pl/praca-za-granicazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lekarz czy inżynier

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 30

  A po co ma polski specjalista wyjeżdżać za granicę? Przecież taki lekarz czy inżynier mogą natrzepać kasy w Polsce. Co innego tłum bez wykształcenia. Na zmywaka, do miotły czy wyrywania szparaga z...rozwiń całość

  A po co ma polski specjalista wyjeżdżać za granicę? Przecież taki lekarz czy inżynier mogą natrzepać kasy w Polsce. Co innego tłum bez wykształcenia. Na zmywaka, do miotły czy wyrywania szparaga z gleby zawsze ludzi trzeba.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za chlebem i za socjalem

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 31

  Polska biedota ruszy do RFN, bo tam socjal jest wiekszy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stampede za chlebem

  realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 29

  Kiedy obecne przymrozki podwyzsza ceny jedzenia w Polsce, to polska biedota ruszy masowo do Niemiec.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo