Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach 2015: przeliczanie kapitału początkowego

Milena Kochanowska
Zmiany w emeryturach 2015: Na ostatnich zmianach w ustawie dotyczących obliczania kapitału początkowego zyskają między innymi kobiety opiekujące się dziećmi
Zmiany w emeryturach 2015: Na ostatnich zmianach w ustawie dotyczących obliczania kapitału początkowego zyskają między innymi kobiety opiekujące się dziećmi 123 RF
Na zmianach skorzystają przede wszystkim absolwenci szkół wyższych, kobiety opiekujące się dziećmi oraz niektórzy emeryci. Należysz do którejś z tych grup? Zobacz co zyskasz!

Zmiany w emeryturach 2015:1 Uprawnieni. Osoby pobierające emeryturę według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem kapitału początkowego, które przed 1999 r. były na urlopie wychowawczym lub/i ukończyły studia wyższe, mogą złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury, w związku ze zmianami ustawy emerytalnej od maja br.

Zmiany w emeryturach 2015:2 Dla opiekujących się dziećmi. Czas sprawowania opieki nad dziećmi nadal pozostanie okresem nieskładkowym, ale do ustalenia wysokości kapitału zastosowany zostanie przelicznik w wysokości takiej samej, jak do obliczenia części za okresy składkowe, a więc korzystniejszy.

Zmiany w emeryturach 2015:3 Albo teraz, albo z urzędu. Ci, którzy mają już ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem, mogą złożyć wniosek o ponowne jego obliczenie, ale jeśli tego nie zrobią, w momencie przejścia na emeryturę (również na emeryturę częściową, pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) ZUS i tak ustali im kapitał w najkorzystniejszy sposób z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych nowelizacji.

Zmiany w emeryturach 2015:4 Dla tych, co studiowali. Po zmianach, przy obliczaniu wysokości emerytury przyznawanej na nowych zasadach, okres studiów wyższych ukończonych przed 1 stycznia 1999 r. w kapitale początkowym zaliczony zostanie w wymiarze 1/3 wszystkich okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Wcześniej okres ten zaliczany był jako 1/3 wszystkich okresów składkowych udowodnionych tylko do 31 grudnia 1998 r.

Zmiany w emeryturach 2015:5 Kto składa wniosek. Jednak osoby, które mają ustalony kapitał początkowy, a nie mają jeszcze przyznanej emerytury nie powinny składać wniosku o ponowne ustalenie kapitału, bo dopiero w dniu złożenia wniosku o emeryturę znany jest okres składkowy przyjmowany do prawidłowego ustalenia okresu studiów. Tym osobom ZUS z urzędu ponownie ustali kapitał przy przyznawaniu emerytury. Natomiast ci, którym ZUS obliczył już wysokość emerytury z uwzględnieniem kapitału ustalonego na starych zasadach, mogą wnosić o ponowne jej obliczenie.

Zmiany w emeryturach 2015:6 UWAGA! Zmiany dotyczące uwzględniania studiów wyższych w obliczaniu kapitału nie dotyczą emerytury częściowej, emerytury przysługującej osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., pomostowej oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zmiany w emeryturach 2015:7 Na wydanie decyzji w sprawie ponownego ustalenia emerytury ZUS ma 60 dni od doniesienia przez zainteresowanego ostatnich dokumentów lub od zakończenia postępowania wyjaśniającego, o ile trzeba takie przeprowadzić.
Zmiany w emeryturach 2015:8 Emerytura w nowej wysokości przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek o jej ponowne ustalenie, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 maja.

Zmiany w emeryturach 2015:9 Ci, którzy spełniają warunki do ponownego ustalenia wysokości emerytury, mogą złożyć wniosek w swoim ZUS-ie na gotowym druku ZUS-ER-WPS-02 (do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl lub z sali obsługi klienta) albo napisać go odręcznie. W formularzu zusowskim trzeba zaznaczyć punkt 2, w części V. We wniosku odręcznym podajemy swoje dane: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer emerytury, a także to z jakiej zmiany chcemy skorzystać, czyli „z ponownego ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego”.

Zmiany w emeryturach 2015:10 Wszelkich dodatkowych informacji na temat zmian udzielą nam pracownicy ZUS-u – osobiście w oddziale lub telefonicznie: Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS-u, tel. 22 560 16 00, od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski