Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach 2015: dla tych, którzy później przeszli na emeryturę

Milena Kochanowska
Zmiany w emeryturach 2015: Jeśli możesz przeliczyć emeryturę, złóż wniosek w ZUS-ie
Zmiany w emeryturach 2015: Jeśli możesz przeliczyć emeryturę, złóż wniosek w ZUS-ie Piotr Krzyżanowski
Niektórzy mający emerytury na nowych zasadach, o które wystąpili później niż mieli do tego prawo, mogą je teraz przeliczyć. Sprawdź jak to zrobić!

Zmiany w emeryturach 2015:1 Pod warunkiem... Osoby, które mają przyznaną emeryturę na nowych zasadach i o jej przyznanie wystąpiły później niż w momencie ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, mogą wystąpić do ZUS-u o przeliczenie świadczenia. Konieczny jest jednak jeden warunek – w dniu ukończenia przez nie powszechnego wieku emerytalnego musiała obowiązywać inna, korzystniejsza tzw. tablica trwania życia, niż w dniu złożenia przez nie wniosku o przyznanie emerytury.

Zmiany w emeryturach 2015:2 1 maja br. weszły w życie przepisy, które umożliwiają zastosowanie do obliczenia emerytury „tablicy średniego dalszego trwania życia” obowiązującej w dniu osiągnięcia przez daną osobę powszechnego wieku emerytalnego, nawet jeśli wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie emerytury, kiedy obowiązywała już nowa tablica.

Zmiany w emeryturach 2015:3 Nowe tablice. Wszyscy ci, którzy mają już ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a z wnioskiem o jej przyznanie wystąpili, gdy obowiązywała inna tablica niż w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, mogą złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury. Jeżeli zastosowanie nowych tablic będzie korzystniejsze, ZUS przeliczy świadczenie.

Zmiany w emeryturach 2015:4 Podstawę obliczenia emerytury według nowych zasad stanowi kwota:

  • zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego – w przypadku osób pracujących przed reformą emerytalną, tzn. przed 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w emeryturach 2015:5 Wysokość emerytury na nowych zasadach ustala się przez podzielenie zgromadzonej na koncie danej osoby kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego (z uwzględnieniem ich waloryzacji), przez średnie dalsze trwanie życia.

Zmiany w emeryturach 2015:6 Żeby zapewnić realną wartość kapitału początkowego i składek zapisanych na naszym indywidualnym koncie w ZUS-ie, kapitał i składki są corocznie waloryzowane, czyli mnożone przez wskaźnik waloryzacji ogłoszony dla danego roku.

Zmiany w emeryturach 2015:7 Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od ustalenia prawa do emerytury do naszej śmierci. Tablice przeciętnego dalszego trwania życia ogłaszane są corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Obowiązują od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego. Tablice są wspólne dla kobiet i mężczyzn, wyliczenia są w miesiącach.

Zmiany w emeryturach 2015:8 Na wydanie decyzji w sprawie ponownego ustalenia emerytury ZUS ma 60 dni od dnia doniesienia przez zainteresowanego ostatnich dokumentów lub od zakończenia postępowania wyjaśniającego, o ile trzeba takie przeprowadzić.

Zmiany w emeryturach 2015:9 Emerytura w nowej wysokości przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek o jej ponowne ustalenie, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli od 1 maja.

Zmiany w emeryturach 2015:10 Przepisów tych nie stosuje się przy ustalaniu wysokości świadczeń przyznawanych z racji ukończenia niższego od powszechnego wieku emerytalnego, czyli: emerytury częściowej, emerytury pomostowej, emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zmiany w emeryturach 2015:11 Ci, którzy spełniają warunki do przeliczenia emerytury, mogą złożyć wniosek w swoim ZUS-ie na gotowym druku ZUS-ER-WPS-02 (do pobrania ze strony internetowej www.zus.pl lub z sali obsługi klienta) lub napisany odręcznie. W formularzu zusowskim trzeba zaznaczyć punkt 3, w części V wniosku. We wniosku odręcznym musimy podać swoje dane: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer emerytury, a także to z jakiej zmiany chcemy skorzystać, czyli „z ponownego ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem korzystniejszych tablic trwania życia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski