W Grodzisku, jak trzeba, kobiety i pomurzą, i mazurka upieką

  W Grodzisku, jak trzeba, kobiety i pomurzą, i mazurka upieką

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Wielkanoc w tej gminie nie może obyć się bez 12 Kół Gospodyń Wiejskich, których wiosenne dekoracje stołów i wyśmienite wypieki przyciągają tłumy
  Dorota Momot i Jolanta Floraszek przy jednym z wielkanocnych stołów

  Dorota Momot i Jolanta Floraszek przy jednym z wielkanocnych stołów ©Karolina Sternal

  Nie ma znaczenia, czy mają przygotować wielkanoc-ne stoły, czy rozgrywki sportowe. Dla kobiet z Grodziska Wielkopolskiego nie ma rzeczy niemożliwych. Choć większość z nich ma już prawie dorosłe dzieci, a nawet wnuki, to entuzjazmem i radością biją na głowę niejedną nastolatkę. Bo przecież one mają jeszcze tyle do zrobienia, poznania i przeżycia.

  Wprawdzie i tak na hali jest głośno i rojno, ale w pewnym momencie z tego gwaru wybijają się kobiece piski, a chwilę później widać, jak jakiś mężczyzna żwawo umyka przed przebierańcami. To siwki. W jednej ze wsi gminy Grodzisk Wielkopolski utrzymała się tradycja chodzenia w pierwsze i drugie święto Wielkanocy grup przebierańców z muzyką. Koniecznie musiała być baba z dziadem, policjant, loufer, kominiarz i siwek - koń, aktualnie także przebieraniec, który ma białe spodnie i czerwoną koszulę.

  Siwki murzą, czyli smarują twarze sadzą lub innym czarnym mazidłem. Murzenie ma przynieść szczęście i pomyślność, dlatego nie wolno od razu myć twarzy.

  W Grodzisku, na hali sportowej, gdzie jak co roku w Niedzielę Palmową organizowane jest spotkanie wielkanocne, siwki szaleją. Już praktycznie wszyscy ci, którzy nie zdołali umknąć, mają pomurzone twarze. Niebawem okazuje się, za siwki przebrały się kobiety z jednego z Kół Gospodyń Wiejskich.

  Jest ich w gminie 12. Od pięciu lat wszystkie należą też do Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. To pomysł Jolanty Floraszek, niegdyś pracownika Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a obecnie radnej gminy.
  - Przez wiele lat zajmowałam się właśnie sprawami kobiet, gospodarstwa wiejskiego i współpracowałam z Kołami Gospodyń Wiejskich. A ponieważ w moim domu rodzinnym zawsze ktoś był społecznikiem, więc gdy przeszłam na emeryturę, to trudno mi było sobie wyobrazić, że zamknę się w domu. Postanowiłam, że przekonam kobiety do wspólnego działania - opowiada Jolanta Floraszek.

  W ten sposób powstało Gminne Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych. Jednocześnie mając spore doświadczenie, a teraz jeszcze więcej czasu, Jolanta Floraszek reaktywowała działalność kół w pięciu wsiach, a pozostałe siedem jeszcze bardziej uaktywniła. W ten sposób narodził się już cały cykl różnych spotkań i przedsięwzięć, których organizatorkami są kobiety. Począwszy od imprez, których celem jest podtrzymywanie tradycji, przez majówki, wycieczki, po imprezy tematyczne: sportowe, rękodzieła, kabaretowe. W przypadku tych ostatnich, panie uczestniczyły nawet w warsztatach wraz z kabaretem Ani Mru-Mru. Sojuszniczką Jolanty Floraszek jest Dorota Momot, która została prezesem Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych.

  - Dzięki takiej formalnej strukturze łatwiej nam zdobywać pieniądze na różne przedsięwzięcia. Także dla gminy, która nas docenia i wspiera, jesteśmy konkretnym partnerem - podkreśla Dorota Momot.

  - Wiele kobiet dopiero przystępując do nas wyjechało na wakacyjną wycieczkę czy odkryło, że można ciekawie i wesoło spędzić wspólnie wolny czas.

  - To jest praca, która daje mi ogromną radość i poczucie wspólnoty. Dzięki tym wszystkim kobietom jestem wśród swoich, nie wśród obcych - dodaje Jolanta Floraszek.

  Ponieważ to wielkanocne spotkanie, więc jak zwykle uczestnicy ruszają do poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich. Można nie tylko spróbować bab i mazurków, ale też podejrzeć, jak udekorować stół czy ułożyć wiosenną kompozycję. A w tym kobiety z gminy Grodzisk Wlkp. są prawdziwymi mistrzyniami.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo