Na początek chrzan i wódka

  Na początek chrzan i wódka

  Agnieszka Kledzik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dlaczego przed śniadaniem wielkanocnym dzielimy się jajkiem? Jak to się stało, że symbolem świąt jest zając, który przynosi jajka? Wielkanoc ma swoje obrzędy. Wiele z nich zakorzeniona jest w tradycji pogańskiej, ale są i też całkiem młode. Np. zwyczaj dzielenia się jajkiem - o obyczajach wielkanocnych w północnej Wielkopolsce.
  Na Krajnie najczęściej barwiono jajka na jeden kolor. Do barwienia używano różnych ziół, a nawet warzyw

  Na Krajnie najczęściej barwiono jajka na jeden kolor. Do barwienia używano różnych ziół, a nawet warzyw ©archiwum skansemu w Osieku

  Wielki Piątek w tradycji ludowej był dniem, w którym wspominano mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W rejonie Krajny był zwyczaj "bożych ran", czyli gospodyni na pamiątkę ran Chrystusowych, wczesnym rankiem najpierw biła męża, a później dzieci.

  - Mówiła przy tym formułkę "boże rany od deski do ściany", do bicia używało się gałązek tarniny oraz agrestu - opowiada Roman Skiba, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.
  Moc pisanek i kraszanek

  W piątek przygotowywano pisanki i kraszanki.
  - Jajko było symbolem odradzającego się życia już w starożytnym Egipcie - przypomina Ziemowit Niedźwiedzki, etnolog i dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

  Prawdopodobnie już z tego okresu wywodzi się zwyczaj barwienia jajek, który przejęło chrześcijaństwo. W różnych regionach Polski, w dawnych czasach, stosowano różne techniki zdobienia jaj. Na Krajnie najczęściej barwiono jajka na jeden kolor, czyli wykonywano kraszanki. Do barwienia używano różnych ziół, a nawet warzyw.

  - Łuski cebuli barwiły na kolor brązowy, buraki na czerwony, ozimina na zielony, malwa na niebieski, a na kolor czarny farbowano jajka jęczmieniem i wierzbowym baziem - przypomina Roman Skiba.
  Jajka i ich kolory miały znaczenie symboliczne. Na Krajnie bawiono się w ten sposób, że gospodyni dawała domownikom do wylosowania po jajku. Kolor jajka wyznaczał przyszłość.

  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo