Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstydliwa dolegliwość kobiet

Katarzyna Kamińska
Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie
Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie 123RF
Powszechnie uważa się, że nietrzymanie moczu (NTM) związane jest z urodzeniem dziecka siłami natury lub jest po prostu naturalnym symptomem starzenia się. Są to jednak tylko pokutujące na temat tej dolegliwości mity - nie ma takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu. NTM może być natomiast jednym z objawów wielu chorób, w tym infekcji pęcherza moczowego.

Aż co trzecia Polka w wieku 35+ przy zauważeniu u siebie objawów NTM obawia się tego, czy tę dolegliwość można wyleczyć - wynika z raportu kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" wykonanego na zlecenie TENA. Kobiety obawiają się także reakcji otoczenia oraz tego, że wstydliwy problem może wpłynąć na ich życie zawodowe.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Niestety, przeważająca część kobiet borykających się z NTM, nie zwraca się z prośbą o pomoc do lekarza. Tymczasem dolegliwość ta ma bardzo negatywny wpływ na ich życie. Panie cierpiące na NTM często wstydzą się swojego problemu w tak dużym stopniu, że rezygnują na przykład z życia towarzyskiego. Stres związany z przeżywaniem trudnych emocji: obawy lub wstydu, może bowiem znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bo właśnie ze stresem związanych jest większość problemów ze zdrowiem. W obliczu trudności organizm mobilizuje bowiem swoje "siły", zużywa więcej energii i ponosi tego psychologiczne koszty.

- Stres sam w sobie nie jest zły, jeżeli jednak utrzymuje się zbyt długo, może być groźny - tłumaczy dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii w Warszawie. Warto pamiętać, że różnimy się między sobą pod względem tzw. odporności na stres. To, co wywoła reakcję stresową u jednych, nie musi wywołać takiej reakcji u drugich. Ponadto, w obliczu trudności ludzie korzystają z różnorodnych działań zaradczych, a nie wszystkie z nich są skuteczne i opłacalne.

- Tymczasem wystarczy przełamać wstyd i porozmawiać na temat NTM, najlepiej z lekarzem - wyjaśnia prof. Jan Kotarski, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". - On postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci ćwiczenia i ewentualne leczenie. Jeżeli nietrzymanie moczu występuje w niewielkim lub średnim nasileniu, to można je całkowicie zniwelować za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem. Bezpłatną płytę z ćwiczeniami mięśni dna miednicy można zamówić na stronie www.corewel-lness.pl i www.TENA.pl lubna bezpłatnej infolinii 800 60 66 68 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-17.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski