Wstydliwa dolegliwość kobiet

  Wstydliwa dolegliwość kobiet

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie

  Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie ©123RF

  Powszechnie uważa się, że nietrzymanie moczu (NTM) związane jest z urodzeniem dziecka siłami natury lub jest po prostu naturalnym symptomem starzenia się. Są to jednak tylko pokutujące na temat tej dolegliwości mity - nie ma takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu. NTM może być natomiast jednym z objawów wielu chorób, w tym infekcji pęcherza moczowego.
  Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie

  Fałszywy wstyd może uniemożliwić normalne funkcjonowanie ©123RF

  Aż co trzecia Polka w wieku 35+ przy zauważeniu u siebie objawów NTM obawia się tego, czy tę dolegliwość można wyleczyć - wynika z raportu kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" wykonanego na zlecenie TENA. Kobiety obawiają się także reakcji otoczenia oraz tego, że wstydliwy problem może wpłynąć na ich życie zawodowe.

  STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO


  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Niestety, przeważająca część kobiet borykających się z NTM, nie zwraca się z prośbą o pomoc do lekarza. Tymczasem dolegliwość ta ma bardzo negatywny wpływ na ich życie. Panie cierpiące na NTM często wstydzą się swojego problemu w tak dużym stopniu, że rezygnują na przykład z życia towarzyskiego. Stres związany z przeżywaniem trudnych emocji: obawy lub wstydu, może bowiem znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bo właśnie ze stresem związanych jest większość problemów ze zdrowiem. W obliczu trudności organizm mobilizuje bowiem swoje "siły", zużywa więcej energii i ponosi tego psychologiczne koszty.

  - Stres sam w sobie nie jest zły, jeżeli jednak utrzymuje się zbyt długo, może być groźny - tłumaczy dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii w Warszawie. Warto pamiętać, że różnimy się między sobą pod względem tzw. odporności na stres. To, co wywoła reakcję stresową u jednych, nie musi wywołać takiej reakcji u drugich. Ponadto, w obliczu trudności ludzie korzystają z różnorodnych działań zaradczych, a nie wszystkie z nich są skuteczne i opłacalne.

  - Tymczasem wystarczy przełamać wstyd i porozmawiać na temat NTM, najlepiej z lekarzem - wyjaśnia prof. Jan Kotarski, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". - On postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci ćwiczenia i ewentualne leczenie. Jeżeli nietrzymanie moczu występuje w niewielkim lub średnim nasileniu, to można je całkowicie zniwelować za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy.

  Celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem. Bezpłatną płytę z ćwiczeniami mięśni dna miednicy można zamówić na stronie www.corewel-lness.pl i www.TENA.pl lubna bezpłatnej infolinii 800 60 66 68 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-17.30.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo