Dylemat maturzysty: jakie studia wybrać?

  Dylemat maturzysty: jakie studia wybrać?

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jaki kierunek studiów wybrać? Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie maturzysty to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Często mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji.
  Najpierw matura, później wybór studiów? Co to, to nie. Te wybory podejmuje się dużo wcześniej

  Najpierw matura, później wybór studiów? Co to, to nie. Te wybory podejmuje się dużo wcześniej

  - Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów - na początek radzi dr Ewa Wojtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi niech będą dla ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji i danych na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które tobie wydają się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje.


  CZYTAJ TAKŻE:
  MATURY: CO I KIEDY?
  USTNA MATURA Z J. POLSKIEGO
  JAK SIĘ UBRAĆ NA MATURĘ?
  UWAGA: W SIERPNIU POPRAWKA
  WSZYSTKO O MATURZE KIEDYŚ I DZIŚ
  MATURALNE PRZESĄDY

  Co cię kręci? Co chcesz robić?
  Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją "piętą achillesową"? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

  Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do jakiej pracy przygotowuje europeistyka? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź specjalizacje na interesujących cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w internecie.

  - Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach. Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach - tłumaczy dr Ewa Wójtowicz. - Rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć. Przed ostatecznym wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

  Sprawdź: im więcej wiesz, tym lepiej
  Internet, dni otwarte na uczelniach, informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich! Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni.

  - Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co cię interesuje - radzi doradca zawodowy. - Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

  Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje w sieci. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

  Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła.

  - Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia na przykład przez odbywanie praktyk - proponuje dr Ewa Wójtowicz. - To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

  Publiczna czy prywatna?
  Oprócz wyboru kierunku kształcenia kandydaci na studia podejmują decyzje dotyczącą tego, w jakiej uczelni chcą studiować.

  Obecnie wiele prywatnych szkół ma uznaną markę na rynku edukacyjnym oraz wśród pracodawców zatrudniających absolwentów. Choć "państwówki" cieszą się niezmiennym prestiżem i renomą, są szkołami z tradycjami, a kształcenie w nich jest bezpłatne, to szkoły prywatne, z sukcesami, konkurują z najlepszymi uczelniami państwowymi. Z reguły, mogą się pochwalić nowatorskim podejściem do kształcenia i ofertą kształcenia dostosowaną do zmian na rynku pracy i zapotrzebowania pracodawców.

  - Z drugiej strony maturzyści chcący podjąć naukę na uczelni państwowej mogą mieć stuprocentową pewność, że nie zakończy ona swej działalności na przykład ze względu na niewłaściwie zarządzanie lub brak chętnych studentów. Wieloletnie istnienie szkół państwowych to także gwarancja na to, że uczelnia jest bardzo dobrze rozpoznawana przez pracodawców - tłumaczy doradca zawodowy.

  1 »

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mcarthur

  mcarthur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zdecydowanie polecam Bezpiczenstwo Narodowe na wyzszej szkole bezpieczenstwa, znakomita kadra i duzo zajec terenowych. polecam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wsb

  Majka5 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Potwierdzam studiowałem, niskie czesne i dużo zarąbistych zajęć terenowych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  psychologia

  metys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla mnie cały czas sens ma psychologia, ale pod warunkiem jakis konkretnych specjalnosci , a takie znalazłem na wyzszej szkole bezpieczenstwa i tam sie wybieram. ave!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Studia praktyczne

  Makaronek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ludzie darujcie sobie kierunki teoretycznie zamawiane i super oblegane, bo po nich za kilka lat bedzie totalne bezrobocie. Polecam studia praktyczne, a takie skonczylem ponad rok temu na wyzszej...rozwiń całość

  Ludzie darujcie sobie kierunki teoretycznie zamawiane i super oblegane, bo po nich za kilka lat bedzie totalne bezrobocie. Polecam studia praktyczne, a takie skonczylem ponad rok temu na wyzszej szkole bezpieczenstwa w Poznaniu, kierunek Bezpieczenstwo Narodowe, pół roku później dostałem robote w służbach munurowych i jest git. Polecam, do tego teraz macie tam fajny konkurs: http://www.wsb.net.pl/wakacje-z-wyzsza-szkola-bezpieczenstwazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tgusiJPizVwUgX

  elUtuMCMABxYEupSJR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Good point. I hadn't thoguht about it quite that way. :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Studia praktyczne

  Olo Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Też mi się tak wydaje z praca teraz mega ciężko więc bezpieczeniej w sektorze państowym. Pozytywne opinie o wyższej szkole bezpieczenstwa zadecydowały, że od października się tam wybieram

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo