Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylemat maturzysty: jakie studia wybrać?

Katarzyna Sklepik
Najpierw matura, później wybór studiów? Co to, to nie. Te wybory podejmuje się dużo wcześniej
Najpierw matura, później wybór studiów? Co to, to nie. Te wybory podejmuje się dużo wcześniej
Jaki kierunek studiów wybrać? Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie maturzysty to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Często mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji.

- Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów - na początek radzi dr Ewa Wojtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi niech będą dla ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji i danych na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które tobie wydają się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje.


CZYTAJ TAKŻE:
MATURY: CO I KIEDY?
USTNA MATURA Z J. POLSKIEGO
JAK SIĘ UBRAĆ NA MATURĘ?
UWAGA: W SIERPNIU POPRAWKA
WSZYSTKO O MATURZE KIEDYŚ I DZIŚ
MATURALNE PRZESĄDY

Co cię kręci? Co chcesz robić?
Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją "piętą achillesową"? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do jakiej pracy przygotowuje europeistyka? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź specjalizacje na interesujących cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w internecie.

- Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach. Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach - tłumaczy dr Ewa Wójtowicz. - Rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć. Przed ostatecznym wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Sprawdź: im więcej wiesz, tym lepiej
Internet, dni otwarte na uczelniach, informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich! Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni.

- Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co cię interesuje - radzi doradca zawodowy. - Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje w sieci. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła.

- Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia na przykład przez odbywanie praktyk - proponuje dr Ewa Wójtowicz. - To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

Publiczna czy prywatna?
Oprócz wyboru kierunku kształcenia kandydaci na studia podejmują decyzje dotyczącą tego, w jakiej uczelni chcą studiować.

Obecnie wiele prywatnych szkół ma uznaną markę na rynku edukacyjnym oraz wśród pracodawców zatrudniających absolwentów. Choć "państwówki" cieszą się niezmiennym prestiżem i renomą, są szkołami z tradycjami, a kształcenie w nich jest bezpłatne, to szkoły prywatne, z sukcesami, konkurują z najlepszymi uczelniami państwowymi. Z reguły, mogą się pochwalić nowatorskim podejściem do kształcenia i ofertą kształcenia dostosowaną do zmian na rynku pracy i zapotrzebowania pracodawców.

- Z drugiej strony maturzyści chcący podjąć naukę na uczelni państwowej mogą mieć stuprocentową pewność, że nie zakończy ona swej działalności na przykład ze względu na niewłaściwie zarządzanie lub brak chętnych studentów. Wieloletnie istnienie szkół państwowych to także gwarancja na to, że uczelnia jest bardzo dobrze rozpoznawana przez pracodawców - tłumaczy doradca zawodowy.

Przewagę uczelni państwowych nad prywatnymi można dostrzec w rozbudowanej infrastrukturze. Domy studenckie i kampusy wciąż jeszcze są niedoścignionym wzorcem dla uczelni prywatnych, choć i w tej materii ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany. Podobnie ze społecznością akademicką, rozwojem życia studenckiego i przywiązaniem absolwentów do szkoły - to, co jest od wielu już dekad standardem na uczelniach państwowych, wciąż jest przedmiotem troski uczelni prywatnych.

- Krzywdzące dla wielu uczelni niepaństwowych jest przekonanie, że nie wymagają od studenta zaangażowania w edukację, a opłacenie czesnego jest wystarczające, aby uzyskać wymarzony tytuł - uważa dr Ewa Wójtowicz. - Po pierwsze, liczba godzin zajęć jest taka sama w obu typach uczelni.

Po drugie, kadra dydaktyczna to osoby pracujące zazwyczaj w szkołach państwowych i prywatnych - ich wiedza i kompetencje nie maleją w momencie wejścia do auli uczelni niepaństwowej. Oznacza to, że wymagania wobec studentów, niezależnie od typu uczelni, są zbliżone.

Wydaje się też, że uczelnie prywatne zwracają większą uwagę na aspekt praktyczny kształcenia i zatrudniają praktyków i profesjonalistów w danej dziedzinie, która z powodzeniem uzupełnia kształcenie akademickie.

Studenci uczelni prywatnych to w dużej mierze osoby, które same zarabiają na swoje studia. Chcą więc mieć pewność, że to opłacalna inwestycja i wymagają od szkoły nauczania na wysokim poziomie. Szczególnie wtedy, gdy koszt studiów jest wysoki i mocno nadwyręża budżet studenta. W przyszłości jednak ta decyzja może okazać się wartościowa i ułatwić efektywne funkcjonowanie na rynku pracy.

Szkoły prywatne mogą pozwolić sobie na lepszą organizację procesu kształcenia niż uczelnie państwowe. Mniejsze kolejki do dziekanatów, więcej wyspecjalizowanych działów pomagających studentom w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w trakcie kształcenia to zaleta uczelni prywatnych.

- Niewątpliwą zaletą uczelni niepaństwowych jest także dostęp do technologii zwiększających efektywność kształcenia, na przykład bazy danych on-line, platformy e-learningowe czy multimedialne pomoce dydaktyczne. Dotyczy to przede wszystkim uczelni o profilu humanistycznym i społecznym. Gdy jednak spojrzymy na uczelnie techniczne - państwowe szkoły mają zdecydowanie lepsze wyposażenie laboratoriów, zakładów i pracowni - podsumowuje dr Ewa Wójtowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski