Jak skutecznie odstraszyć ptaki?

Jak skutecznie odstraszyć ptaki?

Katarzyna Wozińska

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Jak skutecznie odstraszyć ptaki?
Jak skutecznie odstraszyć ptaki?

Gołębie są bardzo dokuczliwe także w mieście, a w ogrodach warzywnych ptaki są w stanie wyrządzić dotkliwe szkody, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenia, które je odstraszą ©PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, właściciele ogródków pielęgnują rośliny i warzywa, by rozkwitły pełnią barw oraz owoców. Do tętniącego życiem ogrodu często zaglądają ciekawskie lub głodne ptaki.
Czasem są to kosy, dzwońce albo makolągwy, innym razem gołębie lub szpaki. W jakich sytuacjach warto zachęcać ptaki do wizyt, a kiedy i jak należy je odstraszyć?

REMONTUJESZ? UWAŻAJ NA PTAKI

Podstawowe pytanie to, jaki ogród uprawiamy: w przypadku ozdobnego, ptaki nie powinny wyrządzać dotkliwych szkód, a ich obecność dodaje wiele uroku zielonemu miejscu.
Drobniejszym ptaszkom można nawet stworzyć przyjazne warunki, aby umilały nam czas swoim śpiewem.

Ptaki będą chętniej przylatywać do ogrodu, jeśli nie będą w nim stosowane środki chemiczne. Im więcej naturalnych nawozów, tym atrakcyjniejszym miejscem okaże się działka dla ptaków oraz pożytecznych owadów. Warto pokusić się też o miejsce, w którym pozwolimy swobodnie kwitnąć dzikiej roślinności. Sprzyja to wzrostowi zieleni, która może zwabić zwierzęta, np. nasiona wiesiołków są smakołykiem dla makolągwy i szczygła.

Dużą atrakcją dla niektórych ptaków są również nasiona tasznika, rdestu ptasiego i mniszka. Pożyteczne okazują się nawet pokrzywy, które mogą przyciągnąć zimą stado rudzików. Ciekawym pomysłem jest też zasadzenie jarzębiny, która stanowi źródło pokarmu dla ptaków, gdy robi się zimniej. Warto pamiętać o tym, że zwierzętom bardzo zależy na dostępie do wody.
1 3 4 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sokół wędrowny odstrasza inne ptaki

Pologar (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Sokół wędrowny odstrasza inne ptaki
ZAPRASZAM NA STRONĘ:
http://pologar.pl/opis/3931437/sokol-wedrowny-odstrasza-inne-ptaki-mp3.html

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo