Partnerstwo dla (s)pokoju, czyli konkubinat miejsko-miejski

  Partnerstwo dla (s)pokoju, czyli konkubinat miejsko-miejski

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Brno
  1/8
  przejdź do galerii

  Brno ©123rf

  Założeniem umów Poznania z 14 miastami partnerskimi z innych krajów jest wymiana doświadczeń i pielęgnowanie kontaktów. O nie zawsze egzotycznych związkach na odległość pisze Bogna Kisiel.
  Sinusoida. W taki kształt układa się współpraca Poznania z miastami partnerskimi. Stolica Wielkopolski podpisała 14 porozumień. I dużo to, i mało zarazem.

  Miasta partnerskie Poznania - zobacz mapę

  Miasta partnerskie Poznania - zobacz galerię zdjęć


  - Kowno ma ich ponad 30 - mówi Andrzej Soboń, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Poznania, będący prawdziwą skarbnicą anegdot, ciekawostek na ten temat. - Niektóre nieco kosmiczne.

  Nie ze wszystkimi współpraca układa się z tak samą intensywnością. Czasami przypomina konkubinat, ale w większości przypadków są to związki na odległość, więc kwitną.
  - Na przykład z Nablusem współpraca istnieje tylko na papierze. Nie przypominam sobie, żebyśmy na ten cel wydali choćby złotówkę - twierdzi Soboń. - Jednak podzielam opinię prezydenta, że nie ma sensu wypowiadania takich umów. One nas do niczego nie obligują, a sytuacja może się zmienić.

  Na ogół jednak te kontakty układają się dobrze, np. z Assen. Najpierw oni nas szkolili. Teraz tamtejszy Związek Gmin Holenderskich zaprasza poznaniaków, jako ekspertów, gdy chce pomóc miastom w Bułgarii czy Rosji.

  Wyjątkowe są kontakty z Charkowem. Zdaniem dyrektora, nie doceniamy tego miasta.

  Najczęściej patrzymy na nie przez pryzmat dowcipów Barei o tym, co jest niemożliwe. A tutaj medycynę studiował Piłsudski. Krótko, bo krótko, ale są na to dokumenty.
  - Mało kto wie, że to stolica słodyczy i robią fantastyczne pokazy fajerwerków - twierdzi Soboń, którego ujęła także rzeźba ojca Fiodora biegnącego z czajnikiem.

  1 3 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oij

  oijh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 76 / 58

  nawet Chiny? to tam gdzie grobelny z wechtą pod rękę pojechali??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niedokończony?

  dzwieczny.blog.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 58

  Łe tam, myślałęm że o każdym mieście będzie chociaż ze 3 zdania. Mam wrażenie jakby Pani która to pisała nie skończyła tego artykułu a wydawca ponaglał. Szkoda. :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo