Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

  Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

  Milena Kochanowska

  Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej? Czy rencista może uwzględnić w zeznaniu koszt turnusu rehabilitacyjnego? Czy wszystkie alimenty są nieopodatkowane? Jak skorzystać z ulg, o których zapomnieliśmy w latach ubiegłych? Na pytania czytelników odpowiada dr Paweł Małecki z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
  Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

  ©Andrzej Szozda


  Córka dostaje rentę rodzinną, a w czasie ubiegłorocznych wakacji pracowała w Szwecji i zarobiła tam, po przeliczeniu, 7293 zł. Czy wobec tego mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

  - Tak. Rentę rodzinną jako źródło dochodu pomija się przy ustalaniu wysokości dochodów osiągniętych przez uczące się, pełnoletnie dzieci. Jeżeli zaś córka nie osiągnęła w Polsce żadnych dochodów nie musi w ogóle składać PIT-u .

  Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli studiujący 20-letni syn pracował na umowę zlecenie i zarobił w ubiegłym roku 2830 zł?
  - Rodzic może skorzystać z ulgi prorodzinnej aż do ukończenia przez jego dziecko 25 lat oraz w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje, a jego dochody podlegające opodatkowaniu nie przekroczyły łącznie kwoty 3089 zł.
  Do tego limitu nie wlicza się żadnych umów zlecenia opodatkowanych 18-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Są to takie umowy, których kwota należności od jednego płatnika nie przekroczyła miesięcznie 200 zł.

  Jestem rencistką. Czy opłatę za turnus rehabilitacyjny mogę rozliczyć w zeznaniu rocznym?

  - Tak, wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne, w tym na odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym może pani rozliczyć w zeznaniu rocznym. Wysokość tego wydatku ustala się na podstawie dokumentów - faktura, rachunek - dotyczących tego pobytu. Oprócz opłaty za pobyt, może też pani uwzględnić koszty przejazdów środkami transportu publicznego. Nie ma limitu wydatków związanych z turnusem rehabilitacyjnym.

  Czy muszę przekazać 1 procent na organizację pożytku publicznego?

  - Nie, jest to pani prawo, a nie obowiązek. Do państwa należy decyzja, czy 1 procent podatku zostanie przekazane na cele charytatywne. Jeśli wyrażą państwo taką wolę, to na ostatniej stronie zeznania należy wpisać nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1 procenta podatku nastąpi pod warunkiem, że zeznanie za 2010 rok zostanie złożone w urzędzie skarbowym do 2 maja br.

  W połowie czerwca 2010 roku urodziłam dziecko. Czy w zeznaniu rocznym za zeszły rok mogę odliczyć od podatku 1112,04 zł?
  - Niestety nie. Kwota maksymalnego odliczenia za 12 miesięcy sprawowania opieki nad dzieckiem wynosi 1112,04 zł. Ulgę tę przelicza się jednak na każdy rozpoczęty miesiąc sprawowania opieki. Kwotę 1112,04 zł dzielimy więc przez 12 - liczbę miesięcy w ciągu całego roku i mnożymy przez 7- liczbę miesięcy, od czerwca do grudnia 2010 r. w których opiekowała się pani dzieckiem. W pani przypadku maksymalne odliczenie od podatku wyniesie wobec tego 648,69 zł.

  Czy mogę sporządzić korektę deklaracji za lata poprzednie i skorzystać z ulgi, z której wcześniej nie skorzystałem?
  - Gdy po rozliczeniu dochodów za 2010 rok podatnik dowiedział się, że miał prawo do skorzystania z ulgi w latach wcześniejszych, a z różnych powodów z niej nie skorzystał, może obecnie sporządzić korekty tych deklaracji uwzględniając ulgi oraz dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny korekt. Na deklaracji musimy napisać "korekta".

  Dostaję alimenty od byłego męża. Czy muszę uwzględnić je w rozliczeniu rocznym i wykazać jako przychód?
  - Wolne od podatku dochodowego są tylko alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25-tego roku życia oraz dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Alimenty na rzecz innych osób, zasądzone przez sąd są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł. W deklaracji powinna więc pani wykazać tylko nadwyżkę ponad 700 zł i od tej kwoty zapłacić podatek.

  Czy to prawda, że wszelkie świadczenia pieniężne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są teraz zwolnione z podatku?
  - Przepis zwalniający z podatku tego rodzaju świadczenia wszedł w życie 22 sierpnia 2009 r. Za rok 2010 nic nie zmieniło się w tej kwestii - świadczenia zwolnione są z podatku do kwoty 380 zł. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to talonów i bonów uprawniających do wymiany na towary lub usługi.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo