Edukacja: Mniej gimnazjalistów, więcej sześciolatków

  Edukacja: Mniej gimnazjalistów, więcej sześciolatków

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Edukacja: Mniej gimnazjalistów, więcej sześciolatków

  ©archiwum

  96 klas ogólnych z naboru właściwego i 45 klas z naboru wstępnego (w tym 21 klas sportowych i 24 klasy integracyjne, językowe, artystyczne) - to wstępne wyniki rekrutacji do poznańskich gimnazjów. Od września uczyć się w nich będzie 3553 uczniów.
  Edukacja: Mniej gimnazjalistów, więcej sześciolatków

  ©archiwum

  - Liczba oddziałów i przyjętych uczniów ulegnie jeszcze zmianie - tłumaczy Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Na pewno zwiększy się, między innymi o klasy przygotowujące do zawodu, wyrównawcze czy terapeutyczne.

  Szacunkowo mówi się, że przybędzie w nich około 300 uczniów, dojdą także ci, którzy będą powtarzać pierwszą klasę. Ostateczną liczbę oddziałów i liczbę zapisanych do nich uczniów poznamy w maju. Wtedy też dowiemy się, jak bardzo odczuwalny dla poznańskich gimnazjów jest niż demograficzny.

  - Nie będzie źle - uspokaja Piotr Mróz. - Wstępnie możemy założyć, że we wrześniu w gimnazjach będziemy mieli około 200 uczniów mniej, co przełoży się na około 10 klas pierwszych mniej niż w ubiegłym roku.

  Największą popularnością - jak co roku - cieszyły się klasy dwujęzyczne, językowe i sportowe. O jedno miejsce ubiegało się w nich średnio dwóch, a nawet trzech uczniów.

  Barbara Kierończyk, zastępca dyrektora Gimnazjum numer 29 (w którym są klasy dwujęzyczne), przyznaje, że co roku uczniowie przystępujący do testów predyspozycji językowych są coraz lepiej przygotowani. Osiągają też coraz lepsze wyniki.
  
  - Dobra znajomość języków obcych, a nawet dwujęzyczność jest dla dzisiejszej młodzieży bardzo ważna - mówi Barbara Kierończyk i dodaje, że wielu uczniów mówi po angielsku tak dobrze, jak po polsku.

  Świadomy wybór szkoły - to zdaniem Sławomira Eliksa, dyrektora Gimnazjum nr 56 - podstawa sukcesu edukacyjnego każdego ucznia. Dlatego placówki, by być atrakcyjne, muszą swoją ofertę dydaktyczną dostosowywać nie tylko do zainteresowań młodych ludzi, ale także do oczekiwań dynamicznie rozwijającego się rynku pracy.

  - W społeczeństwie informatycznym, w którym żyjemy, młodzi ludzie muszą umieć korzystać z multimediów i wiedzieć, że mają one zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia - uważa S. Eliks, który od ubiegłego roku prowadzi e-klasy. Uczniowie gremialnie korzystają w nich z netbooków i platformy e-learningowej.


  Wolne miejsca dla najmłodszych

  Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych już się zakończyła. Mimo to liczba dzieci zapisanych do pierwszych klas i przedszkoli ulega zmianie.
  W tej chwili do pierwszych klas zapisano 1790 sześciolatków. W szkolnych oddziałach przedszkolnych jest ich 1290. W przedszkolach zostało 1430 sześciolatków.
  Pięciolatki, które są objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem do nauki, zapisano do przedszkoli (3550 dzieci) i do szkolnych oddziałów przedszkolnych (820).

  - W przedszkolach są jeszcze wolne miejsca dla dzieci. Na najmłodszych czeka ich około 190.
  - W szkołach podstawowych wolnych jest 730 miejsc w szkolnych oddziałach przedszkolnych.
  Do tych oddziałów przyjmowane są dzieci pięcioletnie i sześcioletnie.
  - Informacje, w których placówkach są wolne miejsca, można uzyskać w Wydziale Oświaty UMP
  od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 15, pod numerami telefonów: 61 878 43 66, 61 878 43 77


  Czytaj także: Kalisz: Ostre oszczędności w szkołach - MEN obcięło subwencję o ponad 2 miliony

  Czytaj także: Egzaminy gimnazjalne: mamy pytania i odpowiedzi!


  STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo