Poznań: Audyt nie jest informacją publiczną

  Poznań: Audyt nie jest informacją publiczną

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Aktualizacja:

  Poznań: Audyt nie jest informacją publiczną

  ©Waldemar Wylegalski

  Audyt wytykający poważne błędy w miejskich inwestycjach nie jest informacją publiczną i prezydent Poznania nie musi go ujawniać, orzekł wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Uzasadniając wyrok, sąd uznał jednak, że informacją publiczną jest sprawozdanie z wykonania audytu. Wyrok nie jest prawomocny, a Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej już zapowiedziało złożenie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  Poznań: Audyt nie jest informacją publiczną

  ©Waldemar Wylegalski

  W październiku 2006 roku prezydent Poznania zlecił firmie audytorskiej Delloitte wykonanie ekspertyzy dotyczącej realizacji inwestycji prowadzonych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Z pieniędzy podatników zapłacono za audyt aż 146,4 tys. złotych, ale jego treść jest ukrywana. Istnienie tajnego audytu ujawnił w 2009 roku "Głos Wielkopolski". Po tym, jak kilkakrotnie prezydent miasta odmówił jego udostępnienia, a sprawa stała się głośna, organizacja walcząca o obywatelskie prawo do informacji wystąpiła do prezydenta Poznania o udostępnienie audytu, a po odmowie zaskarżyła ją do sądu.


  Na wczorajszej rozprawie stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o to, by WSA zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy utajnienie audytu jest zgodne z Konstytucją RP. Jako uzasadnienie załączono stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie rozpatrując tego wniosku, poznański sąd wydał wyrok oddalający skargę.

  - Ustawodawca przyjął, że audyt wewnętrzny nie jest dokumentem publicznym - uzasadnił werdykt sędzia Tomasz Grossmann. Stwierdził przy tym, że informacją publiczną jest sprawozdanie z wykonania audytu.

  - Wystąpimy o uzasadnienie orzeczenia i zaskarżymy je do NSA - Szymon Osowski z CDdIP zapowiada dalszą batalię o ujawnienie audytu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo