Tarnowo Podgórne: Pamiątki papieskie przyjadą TIR-em

  Tarnowo Podgórne: Pamiątki papieskie przyjadą TIR-em

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na Lednicy istnieje stałe Muzeum Jana Pawła II, gdzie także zebrano wiele pamiątek po papieżu
  1/6
  przejdź do galerii

  Na Lednicy istnieje stałe Muzeum Jana Pawła II, gdzie także zebrano wiele pamiątek po papieżu ©Fot. Archiwum

  Mobilne muzeum z pamiątkami po papieżu Polaku przez trzy dni będzie gościło w gminie Tarnowo Podgórne. Gminę, która zaprosiła ekspozycje przygotowaną przez krakowskie Centrum Jana Pawła II, kosztuje to około 13 tysięcy złotych.
  Papieskie pamiątki będzie można oglądać w Przeźmierowie, we wtorek, 26 kwietnia, od godz. 9 do 19. Mobilne muzeum stanie na placu przy kościele.

  Dwa dni później w czwartek, 28 kwietnia będzie w Tarnowie Podgórnym przy ul.Szkolnej, również w godz. od 9 do 19.

  Ruchome muzeum to nic innego jak ciągnik siodłowy, którego naczepę zaadaptowano do potrzeb sali wystawienniczej. Pojazd w barwach papieskich ma 18 metrów długości.

  W jego naczepie na 62 m. kw. powierzchni ustawiono gabloty z eksponatami, a na trzech ścianach wyposażonych w multimedialne ekrany wyświetlane są filmy o różnych etapach życia Karola Wojtyły.

  Jest część poświęcona Wadowicom i kolejna o życiu i tym co robił Karol Wojtyła, a później już jako kapłan i kardynał Krakowie. Trzecia część filmu to krótka opowieść o rzymskim etapie życia wielkiego Polaka.

  W tym nietypowym muzeum są m.in. buty, w których chodził Jan Paweł II, jego sutanna papieska, piuska, sweter - serdak, którego używał podczas podróży zimą, brewiarz i różaniec. Pamiątki te udostępnili: kardynał Stanisław Dziwisz, Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

  - Pomysłodawcą stworzenia ruchomego muzeum jest ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława. Pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Pomysł stworzenia takiego mobilnego muzeum narodził się w trakcie targów w Kielcach, gdzie zaprezentowano samochód nadający się do tego celu. Pomyślałem wtedy, że z pewnością jest wiele osób, które chciałyby zobaczyć pamiątki zgromadzone w Krakowie a nie mogą z różnych powodów do Krakowa przyjechać - opowiada ks. Kosowski.

  - O tym, że jest takie muzeum dowiedziałam się z telewizji. Sprawdziliśmy, kto organizuje wystawę i ponieważ przekonaliśmy się że to wartościowa pod względem edukacyjnym ekspozycja, ściągnęliśmy ją do nas - mówi Ewa Noszczyńska Szkurat, wicewójt gminy Tarnowo Podgórne. Sądzę, że to dobry pomysł. Chcemy w ten sposób uczcić papieża Polaka, stworzyć w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II odpowiedni klimat - dodaje.

  Kolejny raz muzeum na kołach pojawi się w okolicach Poznania 4 czerwca na Lednicy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo