Gdy kobieta zarabia więcej...

  Gdy kobieta zarabia więcej...

  Ryszard Pawłowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Polsce wciąż silny jest model rodziny, w której mężczyzna zarabia więcej niż kobieta. Wynika to z patriarchalnego tradycyjnego systemu. On jednak się kończy. Przybywa związków, w których kobieta ma przewagę finansową. To jednak prowadzi do wielu napięć.
  Gdy kobieta zarabia więcej...

  ©123RF

  Coraz więcej kobiet zarabia więcej niż mężczyźni. Według danych GUS, co czwarta żona jest głową rodziny i zwykle zarabia więcej niż jej partner. Takich związków może być jednak więcej, bo przecież nie wszystkie są sformalizowane. Panowie, których kobiety zarabiają więcej, często się żalą, że czują się tym faktem upokorzeni. Powinni jednak wziąć się do roboty: panie stają się coraz bardziej przedsiębiorcze. 37 proc. właścicieli małych firm to właśnie kobiety, a ich zarobki przekraczają nawet kilkakrotnie średnią krajową.

  Robert ma 37 lat. Pracuje jako nauczyciel języka polskiego w liceum. Dorabia też korepetycjami. Zarabia w sumie stosunkowo nieźle: są miesiące, że nawet 3,5 tys.
  zł na rękę. Jego żona, Magdalena, z wykształcenia jest op-tyczką. Ponad pięć lat pracowała w prywatnym zakładzie. Potem, po kłótni z szefem, założyła własny. Robert nie wierzył w sukces tego biznesu, na który poszły wszystkie ich oszczędności oraz spora pożyczka od rodziców. Mylił się. Magda w ciągu kilku lat rozwinęła biznes; teraz ma trzy zakłady. Zarabia kilkakrotnie więcej niż jej mąż, choć płaci za to wysoką cenę: 12-godzinny dzień pracy to norma, zajęte są także soboty, bo zakłady są przecież wtedy też otwarte - tyle tylko że do godz. 15, a nie do 18. Siłą rzeczy, domowe obowiązki, w tym opieka nad 6-letnim Mateuszem, przeszła na pana Roberta.
  - Mój tydzień pracy, w porównaniu z jej, nie jest napięty - przyznaje. - Jednak to nie oznacza, że chcę być usidlony w domu. Z drugiej strony, zarobki żony pozwalają nam na bardzo dostatnie życie - nie ukrywa.

  Podobnych historii od rozgoryczonych mężczyzn nie brakuje na forach internetowych poświęconych damsko-męskim relacjom. Z reguły panowie przyznają, że czują się upokorzeni - zwłaszcza wtedy, gdy wraz z wyższymi zarobkami partnerki wzrasta jej rola w związku i zaczyna w nim dominować. Wiadomo, kto ma kasę, ten rządzi.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo