Stadion Warty osiedlem i targowiskiem

  Stadion Warty osiedlem i targowiskiem

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ta część miasta nie jest najlepszą wizytówką Poznania. Kupcy z Dolnej Wildy chcieliby, żeby tutaj powstała nowoczesna hala targowa. Duńczycy natomiast

  Ta część miasta nie jest najlepszą wizytówką Poznania. Kupcy z Dolnej Wildy chcieliby, żeby tutaj powstała nowoczesna hala targowa. Duńczycy natomiast zabiegają o budowę osiedla wśród zieleni w miejscu zrujnowanego stadionu Warty ©zumi.pl

  Kupcy z Dolnej Wildy, TK Development, klub Warta i miasto. Co ich łączy? Teren targowiska i ruina stadionu im. Szyca. Każdy ma tutaj jakiś interes do zrobienia. Ale przez lata nikt nic w pojedynkę nie wskórał. Teraz kupcy usiedli do stołu z deweloperem i zastanawiają się, jak najlepiej zmienić tę część miasta, aby poznaniacy przestali się jej wstydzić. Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie.
  Ta część miasta nie jest najlepszą wizytówką Poznania. Kupcy z Dolnej Wildy chcieliby, żeby tutaj powstała nowoczesna hala targowa. Duńczycy natomiast

  Ta część miasta nie jest najlepszą wizytówką Poznania. Kupcy z Dolnej Wildy chcieliby, żeby tutaj powstała nowoczesna hala targowa. Duńczycy natomiast zabiegają o budowę osiedla wśród zieleni w miejscu zrujnowanego stadionu Warty ©zumi.pl

  - Jesteśmy traktowani bardzo poważnie - podkreśla Katarzyna Ścisłowska ze Stowarzyszenia Kupców Poznańskich. - Cieszę się. To sukces, że się z nami rozmawia. Tego do tej pory nie było. Zaczęło się od debaty w "Głosie".

  Debata "Głosu" o przyszłości targowiska

  Ścisłowska nie chce ujawniać więcej szczegółów wczorajszego spotkania. Twierdzi, że najpierw musi poinformować o przebiegu rozmów kupców. Zaznacza, że to dopiero początek długiej drogi.

  Spór z kupcami
  Klincz na stadionie

  Handlującym przy Dolnej Wildzie zależy, by nadal pracowali w tym samym miejscu. Postulują budowę nowoczesnej hali targowej. Z kolei TK Development, który nabył teren ze stadionem Warty, chce po sąsiedzku wybudować osiedle mieszkaniowe wśród zieleni. Do realizacji tego projektu powołał spółkę Nowa Wilda. Interesy Duńczyków reprezentuje firma Von der Heyden Group, która podpisała z nimi umowę, dzięki której stanie się deweloperem na ich terenie. Adam Trybusz, dyrektor zarządzający Von der Heyden Group tłumaczy, że spółka jest zainteresowana tym, co mogłoby powstać w miejscu targowiska.

  - Na dobrym sąsiedztwie nieruchomość zyskuje - wyjaśnia Adam Trybusz. - Chcemy kupcom pokazywać realne możliwości, wesprzeć ich naszym profesjonalnym doświadczeniem. Jednak wsparcie nie oznacza, że będziemy forsować jakieś rozwiązania.
  Adam Trybusz twierdzi, że pracuje nad modelem przedsięwzięcia, które mogłoby w tym miejscu być realizowane oraz jego opłacalnością. W najbliższym czasie opracowany dokument chce przedstawić poznańskim władzom. Zapewne trafi on do m.in. Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta, który zaangażował się w sprawy kupców i chce pomóc rozwiązać problem.

  - Po głębszej analizie jestem pozytywnie zaskoczony efektem połączenia tych dwóch przedsięwzięć - przyznaje Adam Trybusz. - Można pogodzić osiedle mieszkaniowe i handel w tym miejscu, ale pod warunkiem, że zostaną one "ubrane" w dobrą, ładną architekturę. Jawią się jeszcze inne dodatkowe korzyści.
  Zdaniem Adama Trybusza, ani projekt Nowa Wilda, ani projekt hali targowej nie kolidują ze sobą, każdy z nich realizowany może być na niezależnej przestrzeni. Nie przeszkodzą temu także plany rozbudowy ul. Dolna Wilda, bo kupcy potrzebują ok. 5-6 tys. mkw. na halę, zaś działka miejska to blisko 2 ha.

  Katarzyna Ścisłowska podkreśla, że jej powstanie bloków mieszkalnych czy też apartamentów nie przeszkadza.
  - To lepsze sąsiedztwo niż stadionu - dodaje Katarzyna Ścisłowska.
  Kupcy zdają sobie sprawę, że sami nie dadzą rady zrealizować swoich zamierzeń. Po cichu mówią, by może miasto aportem przekazało im grunt lub go wydzierżawiło pod przyszłą halę targową. Mają także świadomość, że muszą dysponować kapitałem, który umożliwi im budowę nowoczesnego obiektu handlowego. Adam Trybusz wskazuje, że jeżeli rzeczywiście tą inwestycją jest zainteresowanych 100 kupców, to już jest to poważna grupa udziałowców.

  - Każda ze stron zyska - twierdzi Adam Trybusz. - Miasto skorzysta na opłatach za wieczyste użytkowanie, bo za tereny komercyjne są one wyższe niż za rekreacyjne. Niebagatelną wartość stanowił będzie również podatek od nieruchomości. Jedna i druga opłata wprost zasilą dziurawy budżet miasta.


  Stadion Warty powstał z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKA) w 1929 r.
  Okazało się, że obiekt ma wady konstrukcyjne. Stadion zamknięto. W latach 50. w miejscu betonowych trybun pojawiły się wały ziemne. Stadion przejęły Zakłady Cegielskiego. Później przekazały go nieodpłatnie klubowi Warta. Ten z kolei sprzedał go duńskiej firmie TK Develop-ment. Duńczycy zapłacili 1,3 mln dolarów zaliczki. Resztę pieniędzy klub ma dostać, gdy deweloperowi uda się rozpocząć inwestycję. Duńczycy próbowali tutaj wybudować supermarket, galerię handlową, a teraz osiedle. Miasto odmawia, bo teren ten w studium przewidziany jest na sport i rekreację.


  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  XXX

  WAldek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Pani redaktor Kisiel jest stronniczym dziennikarzem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stadion Warty

  Ekspert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  ZNAWCA jest faktycznie świetnie zorientowany. Pani Bogna Kisiel również ma wszystkie dokumenty świadczące o tym największym przekręcie lub "niegospodarności" Grobelnego.
  W Głosie ukazało się...rozwiń całość

  ZNAWCA jest faktycznie świetnie zorientowany. Pani Bogna Kisiel również ma wszystkie dokumenty świadczące o tym największym przekręcie lub "niegospodarności" Grobelnego.
  W Głosie ukazało się mnóstwo artykułów na ten temat. Strata miasta i Poznaniaków w związku z bezczynnościa Grobelnego i nie odbudowaniem stadionu Warta wynosi około 400 milionów w stosunku do obiektu na Bułgarskiej.Przydały by się teraz te pieniązki bardzo Poznaniowi.
  Czas skończyć z chowaniem głowy w piasek. Prokuratury,Sądy i Służby przyglądają się tematowi od dawna.
  Czas zacząć działać ,dokumenty na stół. Może Redakcja Głosu podejmie się organizacji spotkania w zastępstwie służb do tego powołanych??ZAWSZE broniliście interesu Poznaniaków a nie Developerów.
  Artykuł pani Bogny Kisiel niestety stanowi plamę dziennikarstwa tak popularnej Gazety. SZKODA!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warta powinna mieć stadion

  Wazelina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Warta Poznań powinna miec swój stadion. Nie zabierajcie Poznaniakom terenów wspólnych. Ten stadion powinno się zbódować od poczatku. Załozyciele Warty Poznań w grobie si przewracają. Było boisko...rozwiń całość

  Warta Poznań powinna miec swój stadion. Nie zabierajcie Poznaniakom terenów wspólnych. Ten stadion powinno się zbódować od poczatku. Załozyciele Warty Poznań w grobie si przewracają. Było boisko sportowe i park. Jest teraz kino i blokowisko. Kto na tym zarobi?.... Na pewnio nie miszkańcy Poznaniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie jest włodzimierz nowak?

  wy poznaniacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  a gdzie się podział p Włodzimierz Nowak, taki aktywny w krytykowaniu za stadion i plany III ramy komunikacyjnej - a w przypadku sprawy być może zahaczającej o wielki przekręt milczy!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zieleń, chcemy zieleni

  ab cd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  MK -> akurat słupów na Moście dworcowym bym się najmniej czepiał.
  natomiast w tym, co piszesz i w połączeniu z tym, co pisze znawca - sprawą powinien się zająć prokurator, natomiast radni nie...rozwiń całość

  MK -> akurat słupów na Moście dworcowym bym się najmniej czepiał.
  natomiast w tym, co piszesz i w połączeniu z tym, co pisze znawca - sprawą powinien się zająć prokurator, natomiast radni nie powinni dopuścić do innego zagospodarowania terenu, jak zieleń i obiekty sportowe.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznan

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Caly rejon miasta na poludnie od ul. Krolowej Jadwigi to obraz nedzy i rozpaczy! Kiedys byly tam parki (mowilismy na to planty) i boiska sportowe Warty (hokej na trawie) i WSWF. Dalej na poludnie...rozwiń całość

  Caly rejon miasta na poludnie od ul. Krolowej Jadwigi to obraz nedzy i rozpaczy! Kiedys byly tam parki (mowilismy na to planty) i boiska sportowe Warty (hokej na trawie) i WSWF. Dalej na poludnie teraz zaniedbany stadion Warty. To byl piekny kawalek Poznania. A teraz co? Boisko hokejowe rozwalone i wpakowano tam jakis monstrualny budynek (chyba kino). I ta okropna rura ponad ulica. Co to ma byc?Zaraz na przeciw tej rury wdluz ul. Krolowej Jadwigi tam gdzie kiedys byl park i stadion WSWF, pobudowano jakies zatloczone osiedle. Ukoronowaniem tego balaganu jest ogromna reklama zakrywajaca caly 4-pietrowy budynek na rogu Krolowej Jadwigi i ulicy chyba 24(?) Czerwca przy przystanku tramwajowym.
  Nie wspominam juz o innych "perelkach" tego upadlego miasta jak np. kolosalna reklama przy Moscie Dworcowym i Parku Marcinkowskiego. No i ten Most Dworcowy z potwornymi stalowymi slupami. Czy na prawde nie mozna inaczej zawiesic drutow tramwajowych jak tylko na stalowych slupach, ktore stanowia pewnie roczna produkcje stali w Polsce???
  Czy to jest Poznan w jakim chcie mieszkac? Wstyd co sie stalo z tym miastem!!! Jaki Pan (Grobelny) taki kram!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stadion im. szyca cd.

  znawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

  za chwilę wszyscy będą się zastanawiać nad lokalizacją hali widowiskowo sportowej która jest dla miasta konieczna gdyż arena jest już przestarzała.. niech teraz prezydent wskaże przyszłą...rozwiń całość

  za chwilę wszyscy będą się zastanawiać nad lokalizacją hali widowiskowo sportowej która jest dla miasta konieczna gdyż arena jest już przestarzała.. niech teraz prezydent wskaże przyszłą lokalizację tym bardziej że za rządów r.g. można było w miejscu stadionu szyca wybudować nowy stadion lub wspomnianą halęzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stadion im. szyca

  znawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

  uważam że poznaniakom należy się odrobina istotnych informacji które pomogą wyrobić pogląd na szeroko pojęty temat klina zieleni.. i tak: gdyby prezydent grobelny nie schował do szuflady pisma...rozwiń całość

  uważam że poznaniakom należy się odrobina istotnych informacji które pomogą wyrobić pogląd na szeroko pojęty temat klina zieleni.. i tak: gdyby prezydent grobelny nie schował do szuflady pisma członka zarządu miasta poznania z dnia 18.08.99 r. kierowanego do wojewody wielkopolskiego z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie rozwiązania umowy zawartej aktem notarialnym z dnia 14.04.95 r. którym oddano klubowi sportowemu warta poznań w użykowanie wieczyste działkę o pow. 6,56 ha na której znajduje się stadion,nie byłoby dzisiaj problemu, gdyż miasto poznań przejmując od skarbu państwa ten grunt mogłoby usytuować w tym miejscu stadion miejski.. jak wynika z artykułu karty w poznaniu rozdaje Adam Trybusz i tzw. von den hayden group.. jak się okazuje tk development sprzedał prawo wieczystego użytkowania spólce euro mall poznań która następnie sprzedała spółce euro mall wrocław a ta z kolei spółce nowa wilda - wszystkie z siedzibą w warszawie.. ten artykuł nie ukazał się przypadkowo 28.04.11 mija termin spłaty kredytu w wys. łącznej ponad 200 mln PLN którym obciążona jest hipoteka udzielonym przez bre bank hipoteczny s.a.. dlatego grupa osób podejmuje starania aby zmienić plan zagospodarowania.. tak się stało kilka lat temu z bielnikami gdzie po zmianie planu zagospodarowania grunt został sprzedany podmiotowi zagranicznemu a na gruncie widnieje hipoteka w kwocie 42 mln EUR.. tak po krótce wygląda strategia rozwoju miasta poznania w wykonaniu prezydenta ryszarda g. do tego wciąga się nieświadomych kupców którzy ratując własny interes poddają się manipulacji.. powyższe dane znajdują odzwierciedlenie w dostępnych dokumentach do których jakoś nie może dotrzeć pani redaktor Bogna Kisielzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki ten developer troskliwy o dobro miasta -

  śmiech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 9

  A ja uważam, że jedyna hala jaka tam powinna powstać to HALA SPORTOWA !!!
  A w niej moża też usytuować m.in. kilka punktów handlowych.
  Ale przeznaczenia terenu nie wolno zmieniać. Tutaj muszą...rozwiń całość

  A ja uważam, że jedyna hala jaka tam powinna powstać to HALA SPORTOWA !!!
  A w niej moża też usytuować m.in. kilka punktów handlowych.
  Ale przeznaczenia terenu nie wolno zmieniać. Tutaj muszą powstać obiekty rekreacyjno-sportowe + ew. mała gastronomia. Nic więcej, a zwłaszcza ŻADNYCH APARTAMENTOWCÓW !!!
  Kolejne developerskie cwaniactwo, tym razem podszytem troską o tragowisko, handlarzy i "interes miasta". Żenada.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co developer kupił?

  amen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

  Teren przeznaczony na rekreację, czy działkę budowlaną? Między jednym i drugim była i jest kolosalna różnica w cenie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo