Poznań: Remontujesz? Uważaj na ptaki

  Poznań: Remontujesz? Uważaj na ptaki

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lada dzień do Poznania dotrą skrzydlaci goście z Madagaskaru. Jerzyki, bo o nich mowa, szczególnie polubiły poznańskie bloki. Obecność ich siedlisk trzeba brać pod uwagę, planując na przykład ocieplenie budynku.
  Przypominają o tym ornitolodzy, wielbiciele ptaków, a także broszury wydawane przez miasto.

  - Otwory wentylacyjne w budynkach są naturalnym siedliskiem dla jerzyków - podkreśla dr Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego, który w ubiegłym roku kilka razy proszony był o wydanie opinii, czy na danym bloku nie mieszkają ptaki. - Wcześniej w ogóle się tym nie przejmowano. Teraz jest zdecydowanie lepiej. Modernizacje elewacji można tak zaplanować, by nie przeszkadzać ptakom. Zresztą te przeważnie gniazdują z jednej strony budynku. Niektóre z nich wylatują już w czerwcu - dodaje.

  Jerzyki na Powstańców Warszawy


  Naukowiec przypomina, że przy termomodernizacji budynków, w których siedliska mają jerzyki, konieczne jest zamontowanie specjalnych tulei, by mogły w nich zamieszkać w przyszłości.

  O tym, jak przeprowadzać remonty zgodnie z obowiązującym prawem i bez szkody dla ptaków, można dowiedzieć się z foldera dostępnego m.in. w wydziałach Urzędu Miasta: ochrony środowiska, urbanistyki oraz na stronie www.poznan.pl.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo