Wielkopolska: Wiosna rozkwita... niewybuchami

  Wielkopolska: Wiosna rozkwita... niewybuchami

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Przedmiot przypominający niewybuch znaleziono we wtorek w czasie prac remontowo-budowlanych w Wirach (gmina Komorniki). A na Cytadeli w Poznaniu wydobyto pocisk kalibru 82 mm.
  Znalezisko zabezpieczyli strażnicy z Komornik

  Znalezisko zabezpieczyli strażnicy z Komornik ©Fot. Archiwum Straż Gminna Komorniki

  Ten z Cytadeli saperzy wywieźli na poligon w Biedrusku i zdetonowali. Ten z Wir czeka dopiero na swoją kolej.

  Przeczytaj także: Poznań: Znaleziono niewybuch na terenie byłego Hotelu Trawiński

  W Wirach na metalowy przedmiot trafił operator koparki. Właściciel posesji wezwał na pomoc służby ratownicze. Oprócz strażników przybyli strażacy, a także policjanci.

  - Ponieważ przedmiot przypominał pocisk, a nie chcieliśmy sami bardziej rozkopywać terenu, by nie spowodować wybuchu, wezwaliśmy patrol saperski - mówi Andrzej Cierzyński, komendant straży gminnej.


  Znalezisko zostało specjalnie oznakowane. Rozciągnięto taśmy. Miejsce, gdzie leżał niewybuch obłożono starymi oponami. Kiedy zjawią się tam saperzy? Na razie trudno powiedzieć.

  Przeczytaj także: Piła: Znaleziono 40 niewybuchów na osiedlu

  - Patrol ma na likwidację tego typu znaleziska trzy doby. Saperzy w pierwszej kolejności jadą w miejsca znajdujące się w pobliżu szkół czy szpitali, czyli tam, gdzie zagrożenie jest największe - mówi kpt. Jacek Thomas, rzecznik Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

  W tym roku saperzy wzywani byli już 45 razy. Jednak wiosną liczba zgłoszeń gwałtownie wzrasta. Przeciętnie w roku jest ich od 150 do 200.

  Patrol stacjonujący w Poznaniu liczy zaledwie siedem osób. Mają pod opieką całe miasto i część Wielkopolski (w tym powiat poznański). Zdarza się więc, że wzywani są i pod Jarocin i do centrum Poznania. Zgodnie z procedurami, aby podjąć działania, musi być pięciu saperów. Oprócz poznańskiego patrolu w Wielkopolsce są jeszcze dwa inne.

  Przeczytaj także: Kępno: Znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej

  - Zastanawiam się nad możliwością przeszkolenia strażników miejskich pod kątem zagrożeń pirotechnicznych - dodaje Andrzej Cierzyński. - Uczestnik zapoznaje się w ich trakcie z rodzajami ładunków oraz sposobem postępowania i zabezpieczania samego ładunku. Gdyby nawet tylko część naszych strażników z Komornik przeszła takie szkolenie, byłoby to z korzyścią dla mieszkańców.
  Czy do szkolenia dojdzie, będzie zależało od możliwości finansowych gminy Komorniki.

  Przeczytaj także: Poznań: Wybuchowe znalezisko

  Wcześniej sześciu komornickich strażników odbyło zajęcia w zakresie pomocy przedmedycznej.
  - Jest to szczególnie cenne szkolenie, ponieważ przez gminę przebiega droga krajowa Poznań - Wrocław, na której często dochodzi do wypadków. My jesteśmy na miejscach wypadków bardzo szybko - podkreśla komendant Cierzyński.
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo