Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Peelingi najlepsze na wiosnę

Milena Kochanowska
Sławomir Seidler
Na czym polega zabieg peelingu i dlaczego jest nam potrzebny? Jakie są rodzaje peelingów? Po co i kiedy je stosować? Doradza nam Katarzyna Smolak, kosmetolog z Poznania.

Peeling polega na złuszczaniu warstw naskórka lub jednocześnie naskórka i skóry właściwej. Po takim zabiegu skóra staje się gładka, jędrna i elastyczna. Poprawia się jej koloryt, rozjaśniają się przebarwienia, spłycają blizny i zmarszczki.

Peeling na wiosnę
- Najlepszą porą roku na wykonywanie peelingów jest wczesna wiosna, czyli obecna pora, jesień lub zima - mówi Katarzyna Smolak, kosmetolog. - Związane jest to z nasłonecznieniem, które w tych porach roku nie jest tak intensywne jak w lecie, a w związku z tym ryzyko powikłań po zabiegach jest bardzo niewielkie.
W zależności od metody, peelingi dzielimy na: mechaniczne (mikrodermabrazja, dermabrazja),
chemiczne (alfa-hydroksykwasy - kwasy owocowe, beta-hydroksykwasy, kwas trójchlorooctowy TCA, kwas witaminy A - retinol, rezorcyna, fenol, roztwór Jessnera, Yellow Peel) i fizyczne (lasery, zaprażanie CO2, ciekły azot, podtlenek azotu).

Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja jest nieinwazyjnym, nowoczesnym zabiegiem złuszczania naskórka mikrowarstwa po mikrowarstwie. Wykonuje się ją przy pomocy kryształków korundu, bądź specjalnej diamentowej głowicy. Największą zaletą takiego zabiegu jest to, że jest on szybki i bezbolesny.
- Najczęściej zalecamy ten zabieg osobom ze skórą wysuszoną słońcem, z przebarwieniami i rozszerzonymi porami - wyjaśnia Katarzyna Smolak. - Daje on korzystne efekty w przypadkach małych blizn, plam starczych, zmian na skórze po trądziku.
Mikrodermabrazję można również wykonywać raz na miesiąc w celu poprawy kolorytu skóry oraz stymulacji kolagenu. Już po pierwszym zabiegu widać efekty. Skóra jest jaśniejsza, gładsza i bardziej miękka w dotyku. Zmniejsza się liczba widocznych zaskórników, a pory zostają spłycone. W przypadku głębszych zmian, typu blizny po trądziku, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów.
Dermabrazja jest także zabiegiem mechanicznego złuszczania. Peeling sięga do głębokości skóry właściwej.

Kwasy owocowe
Peelingi chemiczne to z kolei mieszanina związków chemicznych o odpowiednim stężeniu i ph, którą nakładamy na skórę w celu złuszczenia naskórka. Do najczęściej stosowanych należą alfa-hydroksykwasy (AHA) potocznie nazywane kwasami owocowymi. Należą do nich między innymi kwas migdałowy i glikolowy. Wśród beta-hydroksykwasów (BHA) wyróżniamy kwas salicylowy. Stosowane są również: kwas TCA - trójchlorooctowy, pochodna witaminy A - retinol, fenol, rezorcyna, czy roztwór Jessnera.
Alfa-hydroksykwasy występują w owocach i innych produktach spożywczych. Wpływają one na przebieg procesu rogowacenia i spójność komórek warstwy rogowej naskórka. Normalizują proces złuszczania tej warstwy, po którym następuje odsłonięcie warstwy nowych komórek, powodując tym samym widoczną poprawę kondycji skóry.
- Do najczęściej stosowanych kwasów owocowych należy kwas glikolowy, otrzymywany z trzciny cukrowej - mówi kosmetolog. - Stosowany jest w przypadku zaburzeń rogowacenia oraz rogowacenia posłonecznego, suchości skóry, zmarszczek, a także brodawek. Znalazł on również zastosowanie w usuwaniu zaburzeń barwnikowych, niektórych odmian trądziku oraz powierzchownych blizn.
Podobne właściwości wykazuje kwas salicylowy mający działanie miedzy innymi bakterio i grzybobójcze. Peelingi z kwasem salicylowym najczęściej stosowane są w leczeniu cery trądzikowej.

Zakres działania
W zależności od głębokości działania peelingi dzielimy na: powierzchowne - w obrębie samego naskórka, średniogłębokie - obejmujące naskórek i warstwę brodawkową skóry właściwej, głębokie - sięgające warstwy siateczkowatej. Złuszczanie tylko warstwy rogowej naskórka jest peelingiem kosmetycznym, który może być wykonywany w warunkach domowych. Im głębsza ingerencja, tym większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, dlatego takie zabiegi musimy wykonywać w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych.


Przygotowanie skóry do zabiegu

Na 5 dni przed wykonaniem zabiegu należy unikać:
chemicznych kremów do depilacji
elektrolizy, woskowania
szorstkich gąbek/szczoteczek do czyszczenia twarzy
żelów i kremów peelingujących do twarzy
opalania

Wskazania do peelingów
przebarwienia
piegi
blizny
drobne zmarszczki
rogowacenie starcze i dosłoneczne
rozszerzone ujścia gruczołów łojowych
trądzik pospolity

Zalecenia po peelingu
zakaz opalania od tygonia do 4 tygodni
wskazane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym-SPF co najmniej 30
zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni
bezwzględny zakaz zdrapywania, usuwania złuszczającego się naskórka
intensywne nawilżanie skóry odpowiednim kremem

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski