18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wieniawskiego to wielka mobilizacja

Marek Zaradniak
Maxim Vengerov szuka nowego Wieniawskiego
Maxim Vengerov szuka nowego Wieniawskiego Waldemar Wylegalski
Światowej sławy skrzypek, przewodniczący jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Maxim Vengerov przesłuchuje od wczoraj w poznańskiej Auli Nova kandydatów do udziału w tym konkursie. Zgłosiło się ich 55. Dostępne dla publiczności preselekcje potrwają do czwartku. Rozpoczynają się zawsze o godzinie 9 i 16, a wstęp jest wolny. Każdy z kandydatów prezentuje trwający około 25 minut program.

Wśród tych, którzy się wczoraj prezentowali byli m.in. Maciej Burdzy, student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Ewa Wacławczyk - absolwentka tej uczelni.

- Konkurs Wieniawskiego ma w Polsce i w świecie wielkie tradycje. Jakikolwiek sukces na nim na pewno pomoże zarówno w karierze i w znalezieniu dobrej pracy. Mam nadzieję, że dostanę się do konkursu w październiku - mówi Maciej Burdzy, a jego koleżanka dodaje: - O udziale w konkursie Wieniawskiego marzyłam od dziecka. Pierwszy raz przyjechałam tu, aby posłuchać uczestników w 1996 r. Myślę, że teraz jest dla mnie najlepszy moment, aby wystartować, bo właśnie skończyłam studia. Nie chciałam jeszcze szukać pracy w orkiestrze, ale wykrzesać z siebie ile się da. Taki konkurs to niezwykła mobilizacja.

Sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach
Z Maximem Vengerovem, o udziale w konkursach, rozmawia Marek Zaradniak

Co daje młodym ludziom, udział w konkursach takich jak ten imienia Wieniawskiego? Akurat ten konkurs ma niezwykłą historię, bo jest najstarszy na świecie. Zarówno bycie zwycięzcą, finalistą czy po prostu uczestnictwo w nim to już udział w swoistej uroczystości i dla wielu spełnienie marzeń, bo to przecież często otwarcie drogi w świat. Dla mnie osobiście ważny był mój udział i sukces w konkursie Wieniawskiego w Lublinie. Dziś jestem szczęśliwy, że pielęgnuję jego tradycję. W tym roku mieliśmy wspaniałe jury z jego honorową przewodniczącą Idą Hendel, zdobywczynią dwóch nagród na I Konkursie Wieniawskiego w 1935 roku. Myślę, że niezwykle ważna dla poznańskiego konkursu jest jego międzynarodowość i to, że Wieniawski był zarówno wielkim skrzypkiem, ale i wielkim kompozytorem.

Czego Pan wymaga od kandydatów?
Sprawdzenia się w ekstremalnych sytuacjach, pokazania się ze wszystkich stron i ujawnienia swojej artystycznej wyobraźni, takiej jaką miał Henryk Wieniawski. Po prostu szukamy nowego Wieniawskiego.

Czyli Wieniawski według Vengerova to...?
Wieniawski był legendarną osobowością. Trzeba zobaczyć jak ta legenda oddziaływuje na współczesność. Udział i sukces na tym konkursie powinien być celem dla młodej generacji skrzypków.

Rozmawiał Marek Zaradniak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski