Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?

  Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy każdy musi płacić składkę zdrowotną? Jakie warunki trzeba spełnić, by nie podlegać temu obowiązkowi? Marlena Nowicka, rzecznik prasowy I Oddziału ZUS-u w Poznaniu odpowiada na pytania Czytelników
  Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?
  Ze względu na niskie świadczenie założyłem niewielką firmę i dorabiam sobie do emerytury. Słyszałem, że nie wszyscy muszą płacić składkę zdrowotną, czy to prawda?

  Zwolnienie z płacenia składki zdrowotnej jest możliwe, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwolnione z płacenia tej składki są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i mające ustalone prawo do emerytury lub renty, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia - obecnie 1 386  zł. Jednocześnie muszą one mieć przychód z działalności nieprzekraczający miesięcznie połowy najniższej emerytury -  obecnie 364,09zł (najniższa emerytura wynosi  728,18 zł) lub płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
  Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie płacą również osoby prowadzące działalność gospodarczą i zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, których przychód miesięczny nie przekracza 50 proc. kwoty najniższej emerytury, albo płacą podatek w formie karty podatkowej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo