Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach 2015: dla tych, którzy dużo zarabiali

Milena Kochanowska
Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji na temat najnowszych zmian, udzielą nam ich pracownicy każdego oddziału ZUS-u
Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji na temat najnowszych zmian, udzielą nam ich pracownicy każdego oddziału ZUS-u Marzena Bugała-Azarko
Zmiany w emeryturach 2015: Na podstawie ostatnich zmian w ustawie emerytalnej, emeryturę mogą przeliczyć także ci, którzy mieli wysokie zarobki

1 Zmiany w emeryturach 2015: Po zmianie przepisów, od 1 maja br. osoby, które mają obliczone emerytury na „starych zasadach”, tzn. z uwzględnieniem wynagrodzenia z najkorzystniejszych okresów, a wskaźnik przyjęty do wyliczenia ich emerytury został ograniczony do 250 proc., mogą wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury.

2 Zmiany w emeryturach 2015: Mogą więc teraz przeliczyć emerytury wszyscy ci, którzy kiedyś płacili wysokie składki na ubezpieczenie społeczne, od wynagrodzenia przekraczającego 250 proc. przeciętnej pensji.

3 Zmiany w emeryturach 2015: Jest możliwość przeliczenia emerytury z zastosowaniem nowej, aktualnej kwoty bazowej. ZUS zrobi to jednak tylko na wniosek emeryta, który spełni łącznie warunki: A Do przeliczenia emerytury wskaże przynajmniej część wynagrodzeń, które dostawał już po jej przyznaniu (pozostałe mogą być sprzed tego okresu) – z kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach, poprzedzających obecny rok – jeśli wniosek o ponowne wyliczenie emerytury złoży w tym roku lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, przypadających przed rokiem złożenia wniosku. A A na podstawie wskazanych zarobków okaże się, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru rzeczywiście jest wyższy niż 250 proc.

4 Zmiany w emeryturach 2015: Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Ma ona istotny wpływ na wysokość emerytury obliczanej na starych zasadach. Obecnie to 3308,33 zł.

5 Zmiany w emeryturach 2015: UWAGA! Takiemu przeliczeniu podlega wyłącznie emerytura. A ponowne ustalenie jej wysokości na takich zasadach możliwe jest tylko raz.

6 Zmiany w emeryturach 2015: Ci, którzy spełniają łącznie wszystkie warunki do przeliczenia emerytury, mogą złożyć wniosek w swoim ZUS-ie na gotowym druku ZUS-ER-WPS-02 (do pobrania ze strony internetowej www.-zus.pl lub z sali obsługi klienta) albo napisany odręcznie. W formularzu ZUS-u należy zaznaczyć punkt 3, w części IV. We wniosku odręcznym musimy podać swoje dane: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer emerytury, a także to z jakiej zmiany chcemy skorzystać, czyli „z przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia od zarobków uzyskanych w całości lub w części po przyznaniu świadczenia – artykuł 110 a ustawy emerytalnej”.

7 Zmiany w emeryturach 2015: Ustalenie emerytury w nowej wysokości następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek. Nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli od maja br.

8 Zmiany w emeryturach 2015: ZUS ma na wydanie decyzji w tej sprawie 60 dni od dnia doniesienia przez zainteresowanego ostatnich dokumentów lub od zakończenia postępowania wyjaśniającego, o ile trzeba takie przeprowadzić.

9 Zmiany w emeryturach 2015: Po wydaniu pozytywnej decyzji, ZUS będzie wypłacał nam świadczenie w nowej wysokości. Dostaniemy też wyrównanie świadczenia – od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia wejścia w życie zmian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski