Kramsk: Wybijali żur zgodnie z tradycją

  Kramsk: Wybijali żur zgodnie z tradycją

  OBAR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Symboliczne okno, na którym można było wybijać żur, świąteczne przysmaki i rękodzieła ludowych artystów - tak wyglądało czwarte "Kramskie wybijanie żuru", które odbyło się w miejscowym gimnazjum.
  Wybijanie żuru to znana w Kramsku, ale niestety powoli zamierająca tradycja. Kiedyś w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek chłopcy wylewali żur na okna domów, w których mieszkały panny na wydaniu. - Jeśli dziewczęta nie miały polanych okien, to czuły się zawiedzione. Mogły się martwić, że chłopcy nie dostrzegają ich urody. To była forma zalotów i zaakcentowanie dostrzegania pięknych dziewcząt w okolicy - mówi Halina Rogowska sołtys Kramska. - Ta tradycja trochę niestety wygasła, ale są jeszcze widoczne akcenty. Szczególnie jest ona żywa w Święćcu- dodaje Rogowska.

  Przed gimnazjum w Kramsku niewielu śmiałków zdecydowało się polać okno żurem, ale o tradycji wszyscy chętnie mówili. - Było nas pięć i co roku miałyśmy wybijane żurem okna. Najgorzej było, kiedy zamiast żuru chłopcy lali wapnem. Ciężko było to zmyć, ale cieszyłyśmy się, że jesteśmy zauważane - mówi Sabina Augustyniak.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo