Wielkopolanie zadłużeni na 6 mld złotych

  Wielkopolanie zadłużeni na 6 mld złotych

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolanie są zadłużeni na 6 miliardów złotych. Gorsi od nas są jedynie mieszkańcy województwa śląskiego i mazowieckiego (po 10 mld zł).
  Przeciętny dłużnik jest mężczyzną w wieku od 26 do 35 lat. Pierwszy w kraju kompleksowy raport przygotował Krajowy Rejestr Długów, który zbadał nie tylko firmy, ale także indywidualne osoby.

  Polacy są zadłużeni łącznie na 59,2 miliardów złotych. Aż połowę tej kwoty stanowią niespłacone w terminie należności banków wraz z odsetkami (kredyty mieszkaniowe, samochodowe i konsumpcyjne). Ponad 32 procent to zaległe podatki do Skarbu Państwa (najczęściej są to podatki od towarówi usług), a 14 procent - niezapłacone podatki i opłaty lokalne stanowiące dochody gmin ( na przykład czynsze i niektóre mandaty).


  Jak się jednak okazuje Polacy mają największy problem z mandatami za jazdę na gapę komunikacją miejską, autobusami komunikacji międzymiastowej i pociągami. Bryluje w tej dziedzinie młodzież, a średni dług gapowicza wynosi prawie 550 złotych. Zresztą zasada, że im osoba młodsza, tym mniej uczciwa, obowiązuje w każdej dziedzinie - bez względu na to, czy chodzi o mandaty czy podatki.

  - Starsi to po prostu pokolenie, dla którego uczciwość jest cnotą - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

  Ale zdarzają się wyjątki. Najstarszy, zarejestrowany polski dłużnik ma 100 lat i kilkutysięczny, niezapłacony rachunek za gaz. Jest też kilku dziewięćdziesięciolatków, którzy zwlekają z rachunkami za telewizję cyfrową, gaz i jazdę na gapę. Dziwi to tym bardziej, że większość przejazdów komunikacją jest dla seniorów bezpłatna.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo