Poznań: Od maja strefa parkowania na Jeżycach. Następna...

  Poznań: Od maja strefa parkowania na Jeżycach. Następna będzie Wilda?

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Strefa na Jeżycach

  Strefa na Jeżycach ©Zviad Glonti

  Od maja Strefa Płatnego Parkowania obejmie Jeżyce. Decyzję o jej poszerzeniu podjęli dwa lata temu poznańscy radni. Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez drogowców, mieszkańcy są zadowoleni. Co więcej, przedsiębiorcy i mieszkańcy kolejnej dzielnicy - Wildy - proszą o objęcie ich ulic strefą. Po co? Żeby zapanować nad parkingowym chaosem, jaki panuje dzisiaj.
  Strefa na Jeżycach

  Strefa na Jeżycach ©Zviad Glonti

  Strefa na Jeżycach zacznie obowiązywać 1 maja. Jednak kierowcy będą mieli okazję przetestować nowe parkomaty (wyprodukowane przez Siemensa, podobnie jak te, z których korzystamy dzisiaj) dopiero 4 maja.

  - Przez cały długi weekend majowy strefa nie będzie działać - mówi Błażej Nitschke, naczelnik Wydziału Parkowania Zarządu Dróg Miejskich.

  Jakie będą te nowe automaty? Podobnie jak dzisiaj, kolor ich daszku będzie odpowiadał kolorowi strefy, w jakiej staną. Będzie można płacić bilonem, kartami (jednak dopiero od czerwca) oraz korzystając z telefonów komórkowych, dzięki znanej już poznaniakom usłudze moBilet.

  Dzięki temu, że strefa ruszy 4 maja, drogowcy będą mieli więcej czasu na ustawienie 162 nowych urządzeń oraz oznakowanie miejsc parkingowych (na Jeżycach powstanie ich ponad 3,5 tysiąca).
  Strefą zostanie objęta śródmiejska część Jeżyc.

  - Wyznaczą ją ulice Roosevelta, Bukowska, Przybyszewskiego, Żeromskiego i tory kolejowe - wyjaśnia
  Jarzy Nawrocki, miejski inżynier ruchu.

  Rozszerzenie strefy na Jeżyce kosztuje 13,8 mln zł (w ramach tej kwoty powstały również m.in. ścieżki i stojaki rowerowe, zasadzono 200 drzew). Po poszerzeniu strefa ma przynosić około 20 mln zł rocznie. Około 30 procent tej kwoty pochłonie jej utrzymanie.

  Akcja informacyjna drogowców

  W poniedziałek drogowcy rozpoczną akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców Jeżyc.
  Każdy otrzyma ulotkę z mapą nowej strefy oraz podziałem na sektory. Mieszkańcy będą mogli wykupić specjalne karty parkingowe i zostawiać auta bez dodatkowych opłat w sektorze, do którego zostaną przypisani. Koszt takiej karty to 10 zł miesięcznie (dostępne w wersji kwartalnej, półrocznej, na 9 miesięcy i rocznej). Karta dla kolejnego auta będzie kosztowała 150 zł.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak dla Strefy na Wildzie!

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na Wildzie konieczne jest wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania! Wilda jest przepełniona parkującymi wszędzie samochodami. Taka sytuacja jest nie do zniesienia i trzeba coś z tym wreszcie zrobić....rozwiń całość

  Na Wildzie konieczne jest wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania! Wilda jest przepełniona parkującymi wszędzie samochodami. Taka sytuacja jest nie do zniesienia i trzeba coś z tym wreszcie zrobić. Nieraz chamskie zachowanie kierowców, którzy mają gdzieś przepisy i stan chodników, które rozjeżdżają są nie do zniesienia. Po wprowadzeniu strefy będzie można nasadzić powtórnie drzewa i swobodnie chodzić po chodnikach. Strefa na Jeżycach świetnie się sprawdziła i jest najwyższa pora na Wildę!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteśmy Wk.....ni

  Wildzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 88

  Obok podatku śmieciowego, podatku deszczowego, podatku od psa i kota.... kolejny raz sięganie do kieszeni obywatela, nie dziwne, że tylu ludzi wyprowadza się za miasto!

  Od wprowadzenia strefy nie...rozwiń całość

  Obok podatku śmieciowego, podatku deszczowego, podatku od psa i kota.... kolejny raz sięganie do kieszeni obywatela, nie dziwne, że tylu ludzi wyprowadza się za miasto!

  Od wprowadzenia strefy nie przybędzie miejsc parkingowych, może uch ubyć tak jak na Jeżycach!
  A ilu ludzi parkuje tylu parkować będzie! Jeśli miasto tak się troszczy o obywateli może niech zajmie się usunięciem wraków i "samochodów piwniczek" parkujących na Wildzie!

  Profil fb przeciw strefie! Zapraszam do polubienia:
  http://www.facebook.com/Wilda.I.Lazarz.Przeciw.SPP
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skutki głosowania na PO i grobelnego

  posen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 130 / 138

  niedługo za powietrze każą wam płacić

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo