Afera lekowa także w Wielkopolsce

  Afera lekowa także w Wielkopolsce

  Alicja Lehmann

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Afera lekowa także w Wielkopolsce

  ©Fot. Andrzej Grygiel

  Dwie wielkopolskie hurtownie farmaceutyczne zostały "unieruchomione", a wobec kilkunastu aptek wszczęto postępowanie administracyjne - to początek afery lekowej, którą wykrył Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
  Afera lekowa także w Wielkopolsce

  ©Fot. Andrzej Grygiel

  Kontrola przeprowadzana jest na terenie całego kraju. Jak do tej pory, w proceder zamieszane są hurtownie i apteki z województwa wielkopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

  Kontrola wykazała, że niektóre z nich brały udział w nielegalnym obrocie lekami. Polega on na tym, że hurtownie, omijając prawo, odkupowały od aptek lekarstwa, aby następnie sprzedać je, po dużo wyższych cenach, za granicą.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami hurtownie mogą zaopatrywać się w leki tylko u producenta lub w innych hurtowniach farmaceutycznych. Apteki z kolei zobowiązane są do udostępniania i zaopatrywania w medykamenty pacjentów. Nie mają zatem możliwości legalnej sprzedaży lekarstw hurtowniom.

  Proceder uderzał przede wszystkim w pacjentów, którzy mieli utrudniony dostęp do lekarstw ratujących życie. Nielegalny obrót dotyczył między innymi leków kardiologicznych i onkologicznych, na padaczkę czy astmę oskrzelową.

  Kontrola przeprowadzona w województwie wielkopolskim wykazała, że przynajmniej dwie hurtownie i kilkanaście aptek brało udział w procederze. Działalność tych pierwszych została zawieszona. GIF nie podaje, o jakie konkretnie placówki chodzi. Wobec aptek Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny wszczął postępowanie administracyjne. Oznacza to, że placówki oficjalnie zostały upomniane i wezwane do zaprzestania nielegalnych działań.

  - Za jakiś czas wszystkie te apteki zostaną poddane kolejnej kontroli - tłumaczy Kazimierz Jakubiec, wielkopolski inspektor farmaceutyczny. - Jeśli kontrola dowiedzie, że leki w dalszym ciągu sprzedawane są do hurtowni, wówczas placówki zostaną zamknięte.

  GIF zajął się sprawą po tym, jak okazało się, że na rynku brakuje niektórych leków. Ich producenci zapewniali, że do sprzedaży trafia wystarczająca, a nawet większa, ilość specyfików. Inspektorzy podkreślają, że to dopiero początek i że sprawa jest "rozwojowa". Kontrole jeszcze się nie zakończyły. K. Jakubiec zapowiada, że wszystkie wielkopolskie hurtownie farmaceutyczne i apteki zostaną skontrolowane.


  To jest najzwyklejsza kradzież

  Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej:

  - Jestem tym faktem oburzony i uważam to za najzwyklejszą kradzież. To są nasze pieniądze, bo przecież wszyscy płacimy podatki. Niestety, ten przypadek pokazuje, że Polak potrafi. Pewne sytuacje są do przewidzenia, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto bez problemu wymyśli sposób, jak zarobić. I w tym przypadku tak się stało.
  Jestem podwójnie zniesmaczony, bo z wykształcenia jestem farmaceutą. Uważam, że krajowy i wojewódzki inspektorat farmaceutyczny powinni zrobić wszystko, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Samo pouczenie aptek biorących udział w nielegalnym handlu lekami jest bardzo łagodne. Mam nadzieję, że odpowiednie organy - myślę tu o prokuraturze - nie pozostaną obojętne na tego typu postępowanie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oh

  ihj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  mafia farmaceutyczna???!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obserwator

  Normalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Cukier, benzyna i chleb po 5 to chociaż trzeba dać igrzysk gawiedzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O co tu chodzi?

  Kotoś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Nie bardzo rozumiem, o co tu chodzi - to dlaczego hurtownie nie eksportowały leków same? Nie rozumiem, jaki jest sens sprzedaży czegoś do sprzedaży detalicznej a potem drożej odkupywanie tego i...rozwiń całość

  Nie bardzo rozumiem, o co tu chodzi - to dlaczego hurtownie nie eksportowały leków same? Nie rozumiem, jaki jest sens sprzedaży czegoś do sprzedaży detalicznej a potem drożej odkupywanie tego i sprzedawanie za granicę? Dla mnie bez sensu a nie mogę znaleźć haczyka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obiektywność

  Gawron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  A co z obiektywnością dziennikarską? Czy ktoś zapytał drugą stronę co ma w tej sprawie do powiedzenia? Może warto? Może okaże się, że nie wszystko jest tak czarno-białe. Widziałem dzisiaj wypowiedź...rozwiń całość

  A co z obiektywnością dziennikarską? Czy ktoś zapytał drugą stronę co ma w tej sprawie do powiedzenia? Może warto? Może okaże się, że nie wszystko jest tak czarno-białe. Widziałem dzisiaj wypowiedź tego właściciela zamkniętej hurtowni ze Skórzewa i on twierdzi, że jego hurtownia nie kupowała leków od aptek a i tak została zamknięta. Więc o co chodzi...?
  A czy ktoś pokazał choć jednego poszkodowanego pacjenta? Skoro rzekomo hurtownie zagrażały jego zdrowiu? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo