Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie można wyburzyć fabryki w całości. Budynki są pod ochroną

Sylwia Nowosińska
Zabłocie. Deweloper chce wyburzać budynki na terenie dawnej fabryki, ale oficjalnie nie poinformował o tym konserwatora.

Miejski konserwator zabytków Jerzy Zbiegień jest zdziwiony planami firmy deweloperskiej Atal, która niedawno kupiła budynki dawnej fabryki Miraculum na Zabłociu. Spółka niedawno zapowiedziała, że część budynków zostanie wkrótce wyburzona, dlatego najemcy lokali otrzymali już wypowiedzenia.

- Żaden deweloper nie przesłał formalnego wniosku w tej sprawie, dlatego też nie otrzymał oficjalnych wytycznych od konserwatora - podkreśla Jerzy Zbiegień. Przyznaje, że do tej pory do biura konserwatora wpływały jedynie pytania o fabrykę na zasadzie dostępu do informacji publicznej.

- Sądzę, że jest to na tyle poważny inwestor, że na pewno wiedział, co kupuje, a po drugie, powinien działać zgodnie z planem miejscowym i zasadami ochrony konserwatorskiej - zwraca uwagę Jerzy Zbiegień. Uspokaja, że cały rząd budynków fabryki od strony ul. Przemysłowej jest wpisany do ewidencji zabytków. Przekształcenia będą więc dopuszczalne, ale wyłącznie w takim zakresie, w jakim pozwala na to ochrona zabytków.

Zdaniem miejskiego konserwatora jest jeszcze o wiele za wcześnie na ostateczne rokowania w sprawie fabryki Miraculum. - Aż sześć obiektów dawnej fabryki jest wpisanych do ewidencji zabytków. Chroni je również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - podkreśla Jerzy Zbiegień.

Firma deweloperska Atal w ubiegłym tygodniu zapowiadała, że część budynków już za trzy miesiące zostanie wyburzona. Tyle samo czasu na opuszczenie lokali mają najemcy (m.in. popularny w Krakowie klub "Fabryka").

Tydzień temu Paweł Rabantek z firmy deweloperskiej Atal twierdził, że spółka ściśle współpracuje z konserwatorem i wspólnie z nim podejmie decyzje na temat adaptacji budynków, które znajdują się pod jego nadzorem.

Teraz firma tłumaczy się, że na razie chce zebrać odpowiednią wiedzę na temat wniosków i dokumentacji, które zostaną złożone po przeprowadzeniu inwentaryzacji. - Tym samym sprawa nabierze urzędowego trybu, zgodnie z obowiązującym prawem i procedurami. Nastąpi to nie później niż w pierwszej połowie sierpnia - zapewnia przedstawiciel dewelopera.

W dawnej fabryce Miraculum swoje siedziby mają firmy, sklepy oraz lokale gastronomiczne. Działa tam nawet kancelaria prawna. Fabryka za czasów swojej świetności była znana w całej Polsce. Działała od 1926 roku, natomiast za czasów PRL-u produkowano tam kosmetyki (m.in. słynną wodę toaletową), które były eksportowane do Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski