LOT walczy o pasażerów z PKP

  LOT walczy o pasażerów z PKP

  Robert Domżał, Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  LOT walczy o pasażerów z PKP

  ©Janusz Romaniszyn

  Polskie Linie Lotnicze LOT (tak jak w minionym roku podczas ataku zimy paraliżującej PKP), zamierzają zachęcić pasażerów do przesiadki z pociągu na samolot. Jak? Poprzez atrakcyjne promocje cen biletów i wykorzystanie wielu remontów tras, co opóźnia przejazd pociągu. Jak jednak sprawdziliśmy na przykładzie połączenia Poznania z Warszawą, pociąg PKP nie jest wcale bez szans w starciu z samolotem LOT.
  LOT walczy o pasażerów z PKP

  ©Janusz Romaniszyn

  Poznań jest w o tyle komfortowej sytuacji, że podróż pociągiem - zwłaszcza ekspressem Berlin - Warszawa, jest stosunkowo krótka i o porównywalnym komforcie. Dziś trwa tylko 2 godziny i 40 minut i pasażer wysiada w samym centrum stolicy. Niebawem, z powodu remontu odcinka między Kostrzynem a Podstolicami podróż do stolicy wydłuży się od 2 do 32 minut.

  - Pociąg, który dotąd wyruszał o godz. 6.30, pojedzie pięć minut później. Ale już odjeżdżający o godz. 9.36 wyjedzie z Poznania o godz. 9.15 - mówi Krzysztof Pawlak, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

  Pierwszy ze składów pojedzie o 2 minuty dłużej. Podróż drugim potrwa aż ponad 30 minut dłużej. Jednak nawet wtedy pociąg będzie konkurencją dla LOT-u.

  Samolotem z poznańskiej Ławicy na Okęcie co prawda dolecimy dużo szybciej (lot trwa 65 minut), ale do podróży trzeba doliczyć dojazd i przyjazd z obu lotnisk (razem to minimum 50 minut) oraz przynajmniej godzinne oczekiwanie na rejs (obejmujące odprawę, kontrole lotniskowe, itp.). Biorąc poduwagę te okoliczności, czas dostania się do centrum Warszawy jest podobny. Także pod względem cen biletów LOT wcale nie okazuje się znacząco tańszy od kolei. W przyszłym tygodniu najtańsze bilety na przelot Poznań - Warszawa (w jedną stronę) kosztują 246,08 zł, a w piątek zapłacimy nawet 300,08 zł. Są atrakcyjne promocje na inne dni, np. 2 i 5 maja bilet kosztuje 149,04 zł, a 6 i 7 maja nawet 99,36 zł i tylko w tym ostatnim przypadku opłaca się wybrać samolot. Bilet na 1 klasę w ekspressie Berlin - Warszawa kosztuje bowiem 141 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dostępność najtańszych biletów w LOT jest ograniczona.

  6 i 7 maja z Poznania do stolicy można polecieć LOT-em za 99,36 zł  Rozpoczynający się 4 maja, a wielokrotnie zapowiadany remont torów między Kostrzynem a Podstolicami, potrwa do końca lipca. Pociągi do Warszawy będą w tym czasie jeździły przez Poznań Franowo. Nie będzie trzeba dzięki temu zmieniać w Poznaniu lokomotywy. Ograniczy to wydłużenie czasu jazdy. Remont jest konieczny, ponieważ w roku ubiegłym gwałtowna ulewa uszkodziła nasyp kolejowy.

  - Wymienimy tory i cztery rozjazdy. W miejscu, gdzie został uszkodzony nasyp, ekipa remontowa zbuduje betonową ściankę oporową - mówi Łukasz Więcek z PKP PLK.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo