Liga Światowa: Polska wygrała z USA! Nasi siatkarze polecą do Rio

TS
Sylwia Dąbrowa
Reprezentacja Polski siatkarzy, w obecności 15 tysięcy kibiców, pokonała w Krakowie 3:2 USA i zapewniła sobie awans do turnieju finałowego Ligi Światowej.

Polacy przystąpili do konfrontacji z USA w najmocniejszym składzie, już z Bartoszem Kurkiem na ataku. - Nasz sztab medyczny ciężko pracował i postawił Bartka na nogi. On także szybko wrócił do wysokiej formy i jest gotowy do gry od pierwszego seta - mówił trener Stephane Antiga. Biało-czerwoni, z Kurkiem na czele, źle jednak weszli w mecz. Nasi zawodnicy od pierwszych piłek mieli problemy z kończeniem akcji, a to natychmiast przełożyło się na wynik. Amerykanie już na pierwszą przerwę techniczną schodzili prowadząc 8:3, a później jeszcze tę przewagę powiększyli.

Drugi set był zdecydowanie lepszy w naszym wykonaniu, choć do końca trwała w nim zacięta walka o każdy punkt. Bohaterem tej części meczu był Mateusz Mika, po którego ataku oraz dwóch świetnych zagrywkach Polacy uzyskali przewagę w kluczowych fragmentach tej odsłony. Nasz przyjmujący miał za to problemy na początku trzeciego seta, który do pewnego momentu był bardzo wyrównany i obfitował w długie wymiany. W końcówce tej odsłony bardziej skuteczni byli jednak Amerykanie, którzy ponownie wyszli na prowadzenie w meczu.

W tym momencie Polacy byli już pod presją. Na szczęście, świetnie sobie z nią poradzili, bo czwarty set od początku był prowadzony pod nasze dyktando, choć i w nim rywale trochę nas postraszyli. O wszystkim decydował więc tie break, w którym początkowo obie drużyny prześcigały się w błędach, głównie w polu zagrywki. W najważniejszych momentach Polacy wzięli jednak sprawy w swoje ręce. Kurek nie mylił się w ataku, a Michał Kubiak oraz Mateusz Bieniek popisali się efektownym pojedynczym blokami. Tym samym Polacy wygrali i podobnie jak reprezentacja Stanów Zjednoczonych zapewnili sobie awans do turnieju finałowego w Rio de Janeiro.

W drugim meczu naszej grupy Iran bez najmniejszych problemów pokonał Rosję 3:0 (25:21, 25:21, 25:21). Zmiana trenera niewiele więc zmieniła w grze mistrzów olimpijskich z Londynu. Jutro kolejne spotkania, kończące już fazę grupową obecnej edycji Ligi Światowej. Pojedynek Polski z USA, który także odbędzie się w Krakowie, rozpocznie się o godz. 20.30. Transmisja w Polsacie Sport.

Polska - USA 3:2 (19:25, 25:22, 21:25, 25:20, 15:12)