Poznań: Drugie zwycięstwo ratajskich traszek

  Poznań: Drugie zwycięstwo ratajskich traszek

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Po raz drugi Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta odmówił pozwolenia na budowę firmie Dom-Eko, która chce wznieść budynek wielorodzinny na osiedlu Tysiąclecia.
  Jak już wcześniej pisaliśmy, mieszkańcy osiedla od kilku lat walczą z gorzowskim deweloperem, któremu miasto wydało decyzję o warunkach zabudowy.

  Z pozwoleniem na budowę poszło już gorzej. Ekolodzy odkryli, że w dwóch niewielkich stawach w parku przy ich osiedlu żyją chronione prawem traszki. Te niewielkie płazy skutecznie, jak się okazało, pokrzyżowały plany budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego.


  Po raz pierwszy miasto odmówiło pozwolenia na budowę w grudniu ubiegłego roku. Deweloper odwołał się od tej decyzji do wojewody, który ponownie nakazał rozpatrzyć wniosek.
  Kilka dni temu WUiA ponownie odmówił wydania pozwolenia na budowę, co mieszkańcy osiedla przyjęli z nieskrywaną radością.

  - Poznańscy urzędnicy wykazali się dużą odpowiedzialnością i wrażliwością - chwali decyzję Rafał Barbachowski z Rady Osiedla Chartowo. - Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by utworzyć w parku tzw. użytek ekologiczny. Tym samym chronione prawem traszki będą żyć w spokoju.

  Odmienne zdanie, czemu dziwić się nie można, ma na ten temat Jacek Banaszak, właściciel firmy Dom-Eko.
  - Ta decyzja to skandal i będzie przez moich prawników zaskarżona - irytuje się J. Banaszak. - Urzędnicy są od respektowania przepisów prawa, a nie od ich dowolnej interpretacji, jak to jest w tym przypadku.

  Jak twierdzi właściciel Dom-Eko, traszki są tylko pretekstem, by utrudnić budowę. - Dysponuję opiniami ekspertów, że budowa bloku w niczym traszkom nie zagraża. Spółdzielnia, która ponoć tak dba o środowisko, dopuściła do tego, że z pięciu stawów, które tam były, zostały dwa - dodaje.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo