Poznań: Naukowcy z UAM będą liczyć ślimaki winniczki w...

  Poznań: Naukowcy z UAM będą liczyć ślimaki winniczki w podlaskiem. Film

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznańscy naukowcy z UAM pojadą liczyć ślimaki winniczki w województwie podlaskim. Celem projektu jest określenie wielkości populacji tych zwierząt przed sezonem zbiorczym, który trwa od 1 do 31 maja. Gdzie trafią polskie ślimaki? Głównie na włoskie i francuskie stoły. W tych krajach to prawdziwy przysmak.
  -Winniczki są duże i powolne, nietrudno je policzyć - mów prof. Jerzy Błoszyk

  -Winniczki są duże i powolne, nietrudno je policzyć - mów prof. Jerzy Błoszyk ©Grzegorz Dembiński

  - Kłopot w tym, że ślimak winniczek jest u nas gatunkiem chronionym, ale również towarem komercyjnym. Trzeba wyznaczyć limit, który nie pozwoli na wyzbieranie całej populacji - mówi prof. Jerzy Błoszyk, kierownik zakładu Zoologi Ogólnej i nadzorca projektu.

  Przed przystapieniem do liczenia, naukowcy, na podstawie map, wyznaczą miejsca, w których zagęszczenie ślimaków jest największe. Zwierzęta te często można spotkać w parkach, w pobliżu zbiorników wodnych czy na suchych nasypach kolejowych. Kilkunastoosobowy zespół policzy ślimaki na właśnie na takich obszarach i na tej podstawie wyciągnie średnią dla całego województwa.

  Zobacz film: Naukowcy z UAM będą liczyć ślimaki winniczki

  Naukowcy z Wydziału Biologii badają ślimaki winniczki przez cały czas. W okolicy uczelni, na Morasku, żyje sześć tysięcy ponumerowanych ślimaków, które znajdują się pod stałą obserwacją.

  - Jest to dla nas populacja wzorcowa - stwierdza prof. Błoszyk.

  Pierwszy wyjazd do województwa podlaskiego naukowcy zaplanowali na 25 kwietnia, gdy ślimaki na dobre obudzą się po zimie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ślimaki Winniczki

  Golden Helix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W sezonie 2016 firma P.P.H.U. MARGO kupi każdą ilość ślimaków winniczków. Zapraszamy na naszą stronę www.skupslimakow.pl. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo pod numerem telefonu 600 851 982

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo