Wielkopolska: Co partie obiecują mieszkańcom regionu?

  Wielkopolska: Co partie obiecują mieszkańcom regionu?

  Małgorzata Linettej, Piotr Talaga

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Budowa trasy S11 pozwoli zmniejszyć korki m.in. na drodze wylotowej z Poznania na północ

  Budowa trasy S11 pozwoli zmniejszyć korki m.in. na drodze wylotowej z Poznania na północ ©Fot. Marek Zakrzewski

  Wybory się zbliżają, a wielkopolscy politycy zaczynają pisać programy dla naszego regionu. Większość partii cele strategiczne dla Wielkopolski ma te same. Kłopot w tym, że mimo takiej zgody nie udaje ich się zrealizować. Czy tak będzie także w kolejnej kadencji parlamentu?
  Budowa trasy S11 pozwoli zmniejszyć korki m.in. na drodze wylotowej z Poznania na północ

  Budowa trasy S11 pozwoli zmniejszyć korki m.in. na drodze wylotowej z Poznania na północ ©Fot. Marek Zakrzewski

  Czy programy wyborcze wielkopolskich sztabów partyjnych wytyczą nowe cele? Czy tym razem będzie szansa na ich realizacje?

  Program PO dla Wielkopolski powstaje pod kierunkiem posła Adama Szejnfelda, który podkreśla, że będzie on bardzo konkretny i, co najważniejsze - realny. - Nie zamierzamy "wyprodukować" spisu pobożnych życzeń - zapewnia. Poseł na razie nie chce wyjawić szczegółów programu, jednak jego motywem przewodnim ma być "Konkurencyjna Wielkopolska". Pewnym novum ma w nim być wskazanie sposobów zwiększenia większej ekspansywności naszego regionu.

  Mimo niechęci do ujawniania szczegółów, możemy się domyślić, że w programie znajdą się inwestycje drogowe czy kolejowe, a także innowacyjne czy informatyczne, bo takie m.in. zadania znalazły się w "ofercie" PO w 2007 roku.

  - Program regionalny PiS musi być skoordynowany z celami określonymi w programie ogólnopolskim - mówi poseł Andrzej Dera. - Sądzę, że dokumenty będą gotowe przed wakacjami. Dla mnie najważniejszy jest rozwój kolei regionalnych. Chodzi przede wszystkim o połączenia na linii północ - południe. Planów budowy dróg ekspresowych nie udało się zrealizować, a inwestycje w kolej są niewystarczające. Pieniądze wydawane są nieracjonalnie. Zamiast kupować nowy skład, można wyremontować 4 lub 5 starszych pociągów.

  Program wyborczy SLD jest na ukończeniu. Jak zapewnia Leszek Aleksandrzak, szef tej partii w Wielkopolsce, znajdzie się w nim tylko kilka najważniejszych punktów, które będzie można przy ewentualnym współrządzeniu zrealizować.

  - Zależy nam na dokończeniu dróg ekspresowych nr 5 i 11 wraz z obwodnicami, także dworca głównego w Poznaniu. Będziemy chcieli też uzyskać wsparcie z budżetu państwa dla budowy szpitala - Centrum Matki i Dziecka w Poznaniu - wylicza polityk SLD.
  Lewica będzie też walczyć z wykluczeniem społecznym ludzi ubogich czy starszych, a także "zalepiać" białe plamy internetowe w regionie.

  Także PJN prowadzi prace nad programem. - Będziemy się w nim koncentrowali na promocji przedsiębiorczości, likwidacji podatku "janosikowego", który sprawia, że na przykład Poznań w ubiegłym roku musiał oddać do budżetu 76 mln zł - mówi poseł Jacek Tomczak. - Będziemy dążyli do tworzenia stref darmowego dostępu do internetu. W kwestiach inwestycyjnych najistotniejsze są przedsięwzięcia związane z trasami S 5 i S 11.

  Program PSL ma być gotowy pod koniec maja. - Z pewnością będziemy stawiali na trzy fundamentalne zagadnienia - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. - Pierwsze to rozwój infrastruktury komunikacyjnej, czyli trasy S 5 i S 11. Ważne jest także pozyskiwanie pieniędzy na inne drogi. Nie mniej ważne są inwestycje w kolej oraz rozwój lotniska.

  Drugą kwestią są stosunki wodne. Chodzi nie tylko o budowę zbiorników retencyjnych, ale także na konserwację urządzeń melioracyjnych. Trzecim elementem będzie postawienie na innowacyjność gospodarki, wykorzystanie kapitału naukowego w gospodarce w wymiarze regionalnym.

  Programy powstają, jest więc jeszcze czas, by politykom podpowiedzieć, czego oczekują Wielkopolanie. Czy dla nas też najważniejsze są drogi, kolej, internet. A może coś innego?

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie mogę znaleźć programy tych partii

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  przed wyborami w 2007?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo