Poznań: Prezydencie, pan nas zwodził, a teraz wykiwał!

  Poznań: Prezydencie, pan nas zwodził, a teraz wykiwał!

  Bogna Kisiel, Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  - Moje łzy to łzy niemocy - mówiła Elżbieta Skrzypczyńska, gdy radni przegłosowali uchwałę

  - Moje łzy to łzy niemocy - mówiła Elżbieta Skrzypczyńska, gdy radni przegłosowali uchwałę ©Fot. Paweł Miecznik

  - Dziewięć lat nas pan zwodził, panie prezydencie, a dzisiaj wykiwał - stwierdziła we wtorek Elżbieta Skrzypczyńska, opuszczając salę sesyjną wraz z innymi mieszkańcami osiedla przy ulicy Sarmackiej.
  - Moje łzy to łzy niemocy - mówiła Elżbieta Skrzypczyńska, gdy radni przegłosowali uchwałę

  - Moje łzy to łzy niemocy - mówiła Elżbieta Skrzypczyńska, gdy radni przegłosowali uchwałę ©Fot. Paweł Miecznik

  To nie jedyne gorzkie słowa wykrzyczane pod adresem poznańskich władz i radnych, którzy ostatecznie przystali na propozycję prezydenta, zakładającą maksymalnie 60-procentową bonifikatę przy wykupie działek. Mieszkańcy domagali się, by upust wynosił 90 procent.

  - Wstydźcie się, radni! My się dowiemy, kto i jak głosował! To jeszcze nie koniec - padały głosy z tłumu. Równie emocjonująca dyskusja toczyła się podczas omawiania projektu uchwały.

  Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta przekonywał, że mieszkańcy tzw. budynków jednolokalowych powinni mieć możliwość ich wykupu na takich samych zasadach jak w przypadku wykupu mieszkań komunalnych. Dlatego zaproponował 65 proc. bonifikatę, plus kolejne upusty uzależnione od lat użytkowania przez daną osobę działki, ale nie więcej niż 90 proc.

  - Takie zapewnienia padały z ust prezydenta przed wyborami. Mówił, że przecież nas nie skrzywdzi. Potraktowano nas niesprawiedliwie - mówi Andrzej Cofta.

  Rada ostatecznie przychyliła się do propozycji prezydenta. Mieszkańcy osiedla przy Sarmac-kiej oraz 46 innych nieruchomości będą mogli wykupić działki z 40 proc. bonifikatą. Jeżeli zapłacą za nie jednorazowo, wtedy upust wyniesie 60 proc. Przyjęta przez radę uchwała stwarza także możliwość wykupu na raty, pod warunkiem że pierwsza wpłata będzie wynosić 30 proc. należności.

  - Nas po prostu na to nie stać. Mieszka tu już piąte pokolenie. Całe rodziny wkładały w te działki i domki swoje pieniądze, by można tu było w ogóle mieszkać - tłumaczy Skrzypczyńska.

  Działki przy Sarmackiej mają powierzchnię od 400 do 800 mkw. Nikt na razie nie chce powiedzieć, jaka jest ich wartość.

  - To dziwne, że teraz nie możemy się tego doprosić. W 2005 roku wyceniano, że ten teren ponad 130 tys. metrów kwadratowych pod zabudowę wielorodzinną wart jest 42 miliony, a pod jednorodzinną 29. Teraz niektórzy prywatni właściciele pobliskich gruntów wystawiają metr za tysiąc złotych! - denerwuje się E. Skrzypczyńska. - Co z nami będzie, jeśli rzeczoznawca poda jakieś horrendalne stawki?

  Porównując z innymi nieruchomościami w zbliżonej lokalizacji, można przypuszczać, że za działkę 400 mkw. można zażądać ok. 500 tys. zł. Przy bonifikacie 60 proc. mieszkaniec będzie musiał zapłacić 200 tys. zł.

  Podczas dyskusji na sesji okazało się, że mieszkańcy otrzymali ostatnio informacje o czynszach. Niektórzy miesięcznie mają płacić po tysiąc złotych.

  - Nie można nabyć nieruchomości, nie mając umowy najmu. Dopiero teraz są one zawierane i naliczany jest czynsz komunalny - tłumaczy Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta.
  Po legalizacji samowoli budowlanych można było zmierzyć powierzchnię domów i naliczyć czynsz.

  - Dopiero teraz zaczniemy walkę - zapowiadają członkowie Stowarzyszenia Sarmacka.  Bonifikaty dla bogatych?

  Najemcy nieruchomości jednolokalowych (czyli po prostu domów komunalnych na miejskim
  gruncie) będą mogli skorzystać przy wykupie z 40 proc. bonifikaty. Z kolejnych 20 proc., gdy wniosą opłatę jednorazowo. Kto takiej gotówki nie ma, może wykup rozłożyć na raty - nie więcej jednak niż na 120, przy czym pierwsza wpłata powinna wynosić 30 proc. ceny nabycia nieruchomości.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łzy niemocy

  josi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  z pani ust... a to dobre!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  działki

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 23

  Jakbyście tu mieszkali to byście mówili inaczej babcia miała pozwolenie na dobudowe a teraz ma płacić jak reszta bo grobelny chce łapę położyc na to ma juz 2 działki dla siebie ,kolejną zajoł radny...rozwiń całość

  Jakbyście tu mieszkali to byście mówili inaczej babcia miała pozwolenie na dobudowe a teraz ma płacić jak reszta bo grobelny chce łapę położyc na to ma juz 2 działki dla siebie ,kolejną zajoł radny miasta tak się słyszy wiem że prezydent ogłądał działki i obiecał wykup ludziom którzy mieszkają tu od przed wojny sami remontowali je a teraz bo euro 2011 to umywa ręce
  Jak potrzebuje trawę na murawe niech idzie do lasuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznań schodzi na psy

  inga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

  Gdyby mieszkańcem tego terenu był jakiś radny lub famuła grobiego, decyzja miasta byłaby inna. A tak prostacy płaczcie i płaćcie, bo na stadion grobelny potrzebuje jeszcze dużo siana. Tam są jego...rozwiń całość

  Gdyby mieszkańcem tego terenu był jakiś radny lub famuła grobiego, decyzja miasta byłaby inna. A tak prostacy płaczcie i płaćcie, bo na stadion grobelny potrzebuje jeszcze dużo siana. Tam są jego przyjaciele i wyborcy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawa

  jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

  posener- wielko prowda mosz racje -prawda zblizają sie wybory cwaniacy PiS=uarów sie uaktywniają- Vel,inni. Odnośnie tematu sprawy też masz rację

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja bym tam wpuścił spychacze.

  posener (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

  Tacy idioci, jak ja, przeglądają niezliczone oferty biur nieruchomości, po czym inwestują w działkę i budowę domu oszczędności całego życia. Niektórzy zapożyczają się na całe życie. Poświęcają czas...rozwiń całość

  Tacy idioci, jak ja, przeglądają niezliczone oferty biur nieruchomości, po czym inwestują w działkę i budowę domu oszczędności całego życia. Niektórzy zapożyczają się na całe życie. Poświęcają czas i życie rodzinne. Ale nie wszyscy tak robią. Są tacy, którzy uważają, że im się należy, bo od 5. pokoleń uprawiają samowolkę budowlaną. Teraz chcieliby nabyć za 10% wartości działki w mieście, żeby niebawem sprzedać je za 100% wartości. Kto im w tym pomoże? Bolszewicy z PiSu. Jak jesteś bolszewikiem, to idź do PiSu. Tam zrozumieją twoje bolszewickie potrzeby. Jak masz na coś ochotę, to kto ci da? PiS da!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo