Szreniawa: Jarmark Wielkanocny w Muzeum Rolnictwa

  Szreniawa: Jarmark Wielkanocny w Muzeum Rolnictwa

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W sobotę i niedzielę warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie odbędzie się dziesiąty już Jarmark Wielkanocny. Przypomniane zostaną tam tradycyjne metody wędzenia wędlin, zdobienia jaj oraz przygotowywania palm. W czasie jarmarku będzie można kupić prace twórców ludowych z różnych stron kraju.
  W sobotę w Szreniawie od godziny 11.30 na scenie pojawią się między innymi: Zespół Tańca Ludowego "Poligrodzianie", grupa Dobry Teatr czy Zespół Ludowy "Goślinianie". W niedzielę o godz. 14.30 i 16.15 zagra też Kwartet Yorgi.

  Wielkanocne zwyczaje kultywowane są też w innych podpoznańskich gminach. Samorządowcy z Kaźmierza, Rokietnicy, Szamotuł i Tarnowa Podgórnego zapraszają na pokaz koszy ze święconką, zgłoszonych do trzeciego już Wielkopolskiego Konkursu Koszy Wielkanocnych.
  Co w nich być powinno? Etnografowie twierdzą, że baba - najlepiej puszysta z kolorowym lukrem i bukszpanem. Dzisiaj wydaje się to być niewiarygodne, ale dawniej taki wypiek miał od 30 do 50 centymetrów wysokości.

  Oprócz ciast na wielkanocnych pałacowych stołach pojawiały się mazurki. Nie brakowało mięs. Na stole obowiązkowe było prosię pieczone oraz świński łeb z jajkiem w pysku.
  Jak będą wyglądały współczesne kosze, przekona się każdy, kto odwiedzi w niedzielę (17 kwietnia) Klub Sołecki w Cerekwicy-Mrowinie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo