Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewóz roweru w autobusie czy tramwaju? Tak! Ale musi być przypięty

Bogna Kisiel
Przewóz roweru w autobusie czy tramwaju? Tak! Ale musi być przypięty
Przewóz roweru w autobusie czy tramwaju? Tak! Ale musi być przypięty Polska Press Grupa
- Autobusy i tramwaje nie są przystosowane do przewozu rowerów - twierdzą związkowcy z MPK. I dodają, że gdy rower się przewróci i pasażer ucierpi, to przed sądem odpowie kierowca lub motorniczy, a nie właściciel roweru. Radni proponują, by przewóz rowerów był możliwy tylko w pojazdach, posiadających odpowiednie zabezpieczenia.

- ZTM nałożył obowiązek przewozu rowerów. To zagraża bezpieczeństwu pozostałych pasażerów. Rowery przewracają się na innych. Autobusy i tramwaje nie są do tego przystosowane - alarmują związkowcy z MPK. I dodają, że nie są przeciwko przewożeniu rowerów. - Chcemy, żeby to było ucywilizowane. Powinny być zamontowane uchwyty na rowery.

Wojciech Tulibacki, prezes MPK twierdzi, że kiedyś przewóz był dopuszczalny w sytuacjach awaryjnych, gdy rower się zepsuł lub była fatalna pogoda. Odbywało się to za zgodą prowadzącego pojazd. Teraz motorniczy czy kierowca autobusu musi zabrać rowerzystę.

- Jeśli odmówi, bo np. autobus jest napełniony ludźmi, to rowerzysta składa skargę, a my dostajemy naganę. Natomiast, gdy rower się przewróci i pasażer dozna obrażeń, to przed sądem odpowiada kierowca - twierdzi związkowiec. A prezes MPK dodaje: - W tramwajach nie ma pasów. To motorniczy ponosi odpowiedzialność, gdy coś się stanie.

W. Tulibacki powołuje się na obowiązujące prawo. Stanowi ono, że autobusy służą do przewozu osób, a rower jest pojazdem, nie rzeczą, którą można przewozić. - Muszą być wyznaczone specjalne miejsca z odpowiednim systemem zabezpieczeń rowerów - tłumaczy W. Tulibacki. - W 35 nowych autobusach MPK mamy pasy do przypięcia rowerów.

Montaż pasów w starych pojazdach MPK wiąże się z koniecznością ich homologacji.

Problemy z przewożeniem rowerów poruszane były na komisji bezpieczeństwa. Związkowcy z MPK zastanawiali się co zrobić w sytuacji, gdy w autobusie jest przypięty rower, a chce wsiąść osoba na wózku inwalidzkim, na który już nie ma miejsca. - Co zrobić? Wysadzić rowerzystę, który zapłacił za przejazd, czy zostawić niepełnosprawnego na przystanku? - dopytywali radnych.

- Zwróciliśmy się do prezydenta o zmianę regulaminu przewozów, by przewóz rowerów był możliwy tylko w pojazdach, posiadających odpowiednie zabezpieczenia - mówi Lidia Dudziak, radna PiS i przewodnicząca komisji bezpieczeństwa. - Takie autobusy powinny być oznaczone. Chcemy też, aby MPK pilotażowo zamontowało na zewnątrz lub w środku pojazdów komunikacji miejskiej bagażniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski