Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Inwazja robactwa w kamienicy

Beata Marcińczyk
Marzena  Anioła wie, że obrzeżki są niebezpieczne, chce się ich pozbyć. Dezynsekcje nic nie dały
Marzena Anioła wie, że obrzeżki są niebezpieczne, chce się ich pozbyć. Dezynsekcje nic nie dały Fot. Waldemar Wylegalski
To nie omamy lokatorki. To fakt. Marzena Anioła, mieszkanka domu przy ulicy Grobla 5, codziennie rano zbiera z parapetu do słoika obrzeżki gołębie. Po to, by mieć dowód, że nie wszystko z jej mieszkaniem, w odrestaurowanej za kilka milionów złotych kamienicy, jest w porządku.

Obrzeżki wchodzą do mieszkania przez szczeliny. Tak, z małymi przerwami, jest od pół roku, bo tak długo pani Anioła mieszka w nowym "M".

Zobacz: Tak wyglądają obrzeżki zatruwające życie mieszkańcom kamienicy
- Zbieram to świństwo z okna. Jestem zrozpaczona. Moja sąsiadka nie wytrzymała i już się wyprowadziła - mówi lokatorka. - Przeprowadzono już trzy dezynsekcje, ale obrzeżki wracają.
Skąd w pieczołowicie wyremontowanej kamienicy wziął się intruz? Zapewne od gołębi, które są jego głównym żywicielem.

- Wykonawca ani przed remontem, ani w jego trakcie nie sygnalizował problemu z gniazdowaniem gołębi w tym budynku - twierdzi Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Gdy w ubiegłym roku nasi pracownicy zobaczyli ptasie odchody na parapetach, zleciliśmy odpowiednie działania.
Potwierdza to Ryszard Pietrzykowski ze Specjalistycznego Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji "Robalex".

- Po remontach, kiedy lokale były jeszcze niezamieszkałe, przeprowadziliśmy dezynfekcję obejmującą także strych od frontu. Obrzeżków wtedy nie było - twierdzi z przekonaniem R. Pietrzykowski.

Prawdopodobnie, kiedy gołębie zostały przegonione przez ekipy remontowe, obrzeżki ukryły się w drewnianych częściach konstrukcji.

- Z tym gatunkiem kleszcza jest tak, że może on nawet kilka lat czekać na żywiciela - tłumaczy dr nauk med. Witold Rychlicki z Poradni Chorób Odkleszczowych i Pasożytniczych w Certusie. - Ta sytuacja wydaje mi się beznadziejna. Lokatorka powinna poddać się szczepieniom przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze.

Doktor podkreśla, że ukąszenia obrzeżka są bardziej bolesne niż kleszcza leśnego.
- Obrzeżki atakują aktywnie. Ich wydzielina białkowa jest silnie alergizująca. Wiele zależy od odporności i stanu zdrowia danej osoby - tłumaczy lekarz. - Silne są także alergeny związane z rozpadem martwych kleszczy, które mogą doprowadzić na przykład do nadwrażliwości oskrzeli, przewlekłego kaszlu.

Lokatorce polecałby... wyprowadzkę. MPGM i ZKZL starają się walczyć z problemem.
- Jutro przeprowadzona zostanie kolejna dezynsekcja. Specjalistyczna firma sprawdzi także, czy obrzeżki nie zagnieździły się w części stropodachu - mówi Maria Wellenger, rzecznik MPGM.
- W porozumieniu z zarządcą, bez względu na kosz-ty, będziemy szukać rozwiązania - dodaje

Magdalena Gościńska. Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu uspokaja - takie zgłoszenie zdarza się raz na kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Inwazja robactwa w kamienicy - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski