Poznań: Mieszkańcy często chorują - COŚ truje ludzi?

  Poznań: Mieszkańcy często chorują - COŚ truje ludzi?

  Anna Jarmuż, Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piotruś od urodzenia choruje na astmę. - To wina powietrza i oczyszczalni - mówi jego mama

  Piotruś od urodzenia choruje na astmę. - To wina powietrza i oczyszczalni - mówi jego mama ©Grzegorz Dembiński

  Dlaczego mieszkańcy Koziegłów tak często chorują? Czy winna jest Centralna Oczyszczalnia Ścieków? Na te pytania mają odpowiedzieć badania bakteriologiczne i chemiczne otoczenia oczyszczalni.
  Piotruś od urodzenia choruje na astmę. - To wina powietrza i oczyszczalni - mówi jego mama

  Piotruś od urodzenia choruje na astmę. - To wina powietrza i oczyszczalni - mówi jego mama ©Grzegorz Dembiński

  Gmina Czerwonak wytoczyła ciężkie działa skierowane przeciwko Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach - wyniki badań powietrza przeprowadzone przez warszawski Instytut Ochrony Środowiska i statystyki z NFZ o zwiększonej zachorowalności mieszkańców tej wsi.

  Zobacz film w serwisie glos.tv: W Koziegłowach ciągle śmierdzi

  Poznań nie dowierza i mówi: sprawdzam.
  Ostatecznie zamiast kruszyć kopie, czyje badania są bardziej wiarygodne, postanowiono wspólnie zmierzyć się z problemem COŚ, bo - jak podkreśla Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka - zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze.

  - Nareszcie rozmawiamy, wypracowaliśmy wspólne stanowisko i idą za tym konkretne decyzje - podsumował poniedziałkowe spotkanie z poznańskimi władzami Marcin Wojtkowiak, przewodniczący Rady Gminy Czerwonak.

  Zdaniem wójta Poznańskiego, cel został osiągnięty, ponieważ zostanie powołany zespół kontrolny i będą zlecone kolejne badania. Jeśli potwierdzą one negatywny wpływ smrodu z COŚ na zdrowie ludzi, Aquanet będzie musiał rozwiązać ten problem. Jak? Tego na razie nie wiadomo.

  Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, zapewnił, że miasto zwróci się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o wyznaczenie dodatkowych punktów, gdzie prowadzony będzie pomiar jakości powietrza pod kątem chemicznym.

  Te badania sfinansują wspólnie Poznań i Czerwonak. Jeżeli jedna ze stron uzna, że powinno być więcej punktów pomiarowych (niż wskazał WIOŚ), to będzie musiała za nie zapłacić. W maju natomiast wrocławska firma przeprowadzi badania bakteriologiczne. Zapłaci za nie Aquanet.

  - Nasza gmina już zapłaciła za takie badania. Skoro Aquanet podważa ich wyniki, niech płaci za ponowne badania - mówi Poznański. - Mają one potwierdzić, czy jest zagrożenie, czy go nie ma. Skoro lekarze potwierdzają wzrost zachorowań na terenie Koziegłów, to dla mnie jest to najpilniejsza sprawa - dodaje.

  Z badań przeprowadzonych przez warszawski IOŚ wynika, że oczyszczalnia negatywnie wpływa na jakość mikrobiologiczną powietrza, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się bakterii, drożdży i grzybów drożdżopodobnych poza teren obiektu.

  Stwierdzono m.in. mikroorganizmy, takie jak np. gronkowce. Zespół Lekarza Rodzinnego "Pro Familia" w Czerwonaku na podstawie raportów z NFZ za 2010 r. dokonał porównania zachorowań mieszkańców Owińsk (5,1 tys. mieszkańców) i Koziegłów (11,2 tys. mieszkańców). Efekty są porażające. Na astmę oskrzelową w Owińskach choruje 45 osób, w Koziegłowach 510, a np. na inną przewlekłą zaporową chorobę płuc - odpowiednio 33 i 179 osób.

  - Mój najmłodszy syn Piotruś od urodzenia cierpi na astmę oskrzelową. Jestem przekonana, że jest to wina wdychanego przez nas powietrza. Podobne opinie słyszałam od wielu matek - mówi Justyna Prywer.

  Do końca miesiąca zostanie powołany zespół, który zajmie się kontrolowaniem procesu technologicznego COŚ. W jego skład wejdą przedstawiciele Poznania i Czerwonaka oraz ich eksperci.

  - Aquanet będzie zobowiązany w ciągu ośmiu godzin odpowiedzieć na nasze pytania w wypadku awarii - twierdzi Poznański. - Mam nadzieję, że wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy wybierzemy kompetentnych ludzi, którzy będą w stanie ocenić, czy jest awaria, czy po prostu mamy do czynienia z cwaniactwem technologicznym po to, żeby zaoszczędzić pieniądze.  Mieszkańcy Koziegłów nie czują się zdrowi

  Magda Kęcka

  Mój mąż i siedmioletnia córka Wiktoria cierpią na astmę. Od roku objawy się nasilają. Mąż budzi się w nocy z atakami kaszlu. Dziecku, oprócz tego, ropieją oczy, męczy je uciążliwy katar. Byłam z córką u lekarza. Usłyszałam, że takie mamy tutaj powietrze. Nie dziwię się, że coraz więcej mieszkańców wyprowadza się z Koziegłów.

  Wioletta Hofmann

  Ciągłe mdłości, bóle i zawroty głowy. Sklep, w którym sprzedaję, znajduje się bardzo blisko oczyszczalni. Jestem w stu procentach przekonana, że stąd biorą się moje dolegliwości. Na podobne objawy żali się też wielu klientów. Kiedyś smród i złe samopoczucie nasilało się pod wpływem pogody - deszczu, wiatru. Teraz odczuwamy je przez cały czas.

  Barbara Kelm

  Zapachy z oczyszczalni są bardzo uciążliwe. Myślę jednak, że problem jest szerszy. Wielu ludzi żali się na złe samopoczucie. Twierdzę, że to może mieć związek z oczyszczalnią. Mój syn, od dwóch tygodni mocno kaszle. Był przeziębiony, ale już z tego wyszedł. Skąd więc ten kaszel? Mogą to być pogrypowe powikłania, ale również groźniejszy problem.
  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Punkt nadzoru zanieczyszczeń

  Lit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Wnioskuję o stały punkt pomiaru zanieczyszczeń ustawiony na Gdyńskiej przy wjeździe do COŚ wyposażony w wyświetlacz.Inaczej zawsze będą nas zwodzić. Oczywiście na koszt Aquanetu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Punkt nadzoru zanieczyszczeń

  Lit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Wnioskuję o stały punkt pomiaru zanieczyszczeń ustawiony na Gdyńskiej przy wjeździe do COŚ wyposażony w wyświetlacz.Inaczej zawsze będą nas zwodzić. Oczywiście na koszt Aquanetu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś powinno zapłacić

  inez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  W Koziegłowach mieszkam od 8 lat,przeprowadziliśmy się tu bo była ładna okolica, mieszkamy przy lesie gdzie powino być zdrowe powietrze, w Poznaniu mieszkałam ponad 20 w samym centrum przy...rozwiń całość

  W Koziegłowach mieszkam od 8 lat,przeprowadziliśmy się tu bo była ładna okolica, mieszkamy przy lesie gdzie powino być zdrowe powietrze, w Poznaniu mieszkałam ponad 20 w samym centrum przy Garbarach i tam nie chorowałam, teraz ciągle problemy z gardlem wieczny katar i zapalenia spojówek, starsza córka zaczeła chorować 2 lata temu, praktycznie co miesiąc zapalenie płuc lub oskrzeli,pół roku temu okazało się że ma astmę oskrzelową i pomimo przyjmowania leków nadal ma napady duszności i wymioty. Gmina powinna przeprowadzić badania wszystkich mieszkańców Koziegłów i podjąć decyzję o skierowanie pozwu zbiorowego o odszkodowanie dla nas. A tłumaczenia AQuanetu to próba tuszowania całej sytuacji. W dodatku jeszcze miasto Poznań chce nam dołożyć następnego skrytego zabujcę czyli spalarnię śmieci. NIE POZWÓLMY NA TO BY NA NASZYM TERENIE TAK BYŁO!!! TEŻ JESTEŚMY LUDZMI I CHCEMY ŻYĆ .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze trochę

  RB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Ludzie, dajcie spokój sz.p. Wójtowi! Tyle lat nic nie robił, a teraz co chcecie? Jeszcze tylko 3 lata i zasłużona emerytura. Wytrzymajcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki Wójt i gmina taki smród

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Nieudaczne władze gminy pozwalają Aquanetowi na na wszystko nawet na trucie ludzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaki prezydent

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  taki smród.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozew

  Tata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Proponuję zorganizować pozew zbiorowy przeciwko władzom Poznania i firmie Aquanet. Może groźba wysokich odszkodowań dla zatruwanych mieszkańców spowoduje jakieś zdecydowane działanie z ich strony....rozwiń całość

  Proponuję zorganizować pozew zbiorowy przeciwko władzom Poznania i firmie Aquanet. Może groźba wysokich odszkodowań dla zatruwanych mieszkańców spowoduje jakieś zdecydowane działanie z ich strony.
  Jeżeli są wyniki badań potwierdzające latający w powietrzu SYF to nie ma opcji - WINNI MUSZĄ ZAPŁACIĆ.
  Powinno się ich tu przymusowo przesiedlić i trzymać w barakach przy samej oczyszczalni tak długo aż COŚ
  przestanie śmierdzieć!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wytężona praca Gminy

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  NO NO No nasz wójcina zaczął działać trzeba to pochwalić !!!! ale pytanie jest przez tyle lat Władze gminy nic nie robiły a mieszkańcy się truli grzybami i Fetorem ulatniającym się na osiedlem...rozwiń całość

  NO NO No nasz wójcina zaczął działać trzeba to pochwalić !!!! ale pytanie jest przez tyle lat Władze gminy nic nie robiły a mieszkańcy się truli grzybami i Fetorem ulatniającym się na osiedlem zobaczymy czy będą efekty pana Wójta i jak długo ten zapał pan Wójt będzie miał bo moim zdaniem że pan Wójt podniósł tyłek do pracy w tej sprawie to zasługa pewnej osoby która opisuje na tym forum problemy z oczyszczalnią i bezczynoscią władz gminy wobec Spółki Aquanet która jest właścicielem COŚ zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo