Konin: Otwarto Centrum Dydaktyczno-Wykładowe PWSZ

  Konin: Otwarto Centrum Dydaktyczno-Wykładowe PWSZ

  Izabela Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nowa aula PWSZ w Koninie już otwarta

  Nowa aula PWSZ w Koninie już otwarta ©Izabela Kolasińska

  Największa w mieście, najnowsza w Wielkopolsce, najładniejsza w regionie - nowa aula PWSZ w Koninie jest już otwarta. Po przecięciu symbolicznej wstęgi, obiekt poświęcił biskup włocławski Wiesław Mering. - To największe wydarzenia w 13-letniej historii naszej uczelni. Myślę, że jest to data historyczna dla jej rozwoju - podkreślał Zdzisław Dębowski, kanclerz PWSZ.
  Nowa aula PWSZ w Koninie już otwarta

  Nowa aula PWSZ w Koninie już otwarta ©Izabela Kolasińska

  Centrum wykładowo-dydaktyczne w Morzysławiu zbudowano w rok. Robi ono spore wrażenie, zwłaszcza olbrzymia sala audytoryjna. Dość wspomnieć, że do jego budowy zużyto 7 tys. metrów sześciennych betonu i 500 ton stali zbrojeniowej.

  Inwestycja kosztowała blisko 15 mln złotych, z czego 6,5 mln zł to dotacja unijna (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), 2,2 mln zł - dotacja z budżetu państwa, a po 3 mln zł dołożyły miasto i uczelnia. Dzięki dotacjom i wsparciu miasta szkoła nie musiała brać na budowę auli kredytu.

  ZOBACZ FILM: Centrum PWSZ otwarte

  W ten sposób konińska PWSZ zyskała nowoczesny i funkcjonalny obiekt nie tylko z aulą na 650 miejsc (maksymalnie zmieści się tam nawet 800 osób), ale także z salami dydaktycznymi i laboratoriami (mogą one pomieścić od 30 do 100 słuchaczy), w tym z nowoczesnym sprzętem do nauki fizjoterapii. Przy centrum jest też parking na blisko 170 miejsc, których część znajduje się w podziemnych garażach i fosie. Obiekt jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Jak mówił prof. Wojciech Poznaniak, rektor PWSZ, centrum zbudowano w wersji nieco skromniejszej niż zakładał projekt, ale za to w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, a kondycja finansowa uczelni na to pozwoli, będzie można dobudować do niego jeszcze jedną kondygnację z salami dydaktycznymi.

  Tuż obok centrum znajdują się inne budynki uczelni, a także akademiki, stołówka i kompleks sportowy z bieżnią tartanową, boiskami do siatkówki i koszykówki oraz kortem tenisowym.

  - To prawdziwy campus akademicki, w którym studenci mogą się uczyć, wypoczywać, uprawiać sport, imprezować i, co zawsze podkreślam, modlić się w kościele po drugiej stronie ulicy - mówił rektor Poznaniak.

  W samej auli, największej tego typu sali w mieście, będą się odbywać inauguracje roku akademickiego, absolutoria, ogólnopolskie konferencje naukowe, a także koncerty, projekcje filmów, przestawienia teatralne, a nawet imprezy sportowe.

  - Bardzo liczymy na to, że ten obiekt będzie służył miastu wtedy, kiedy potrzebna będzie duża scena i duża widownia - stwierdził Józef Nowicki, prezydent Konina.
  Otwarcie centrum w Morzysławiu niejako wieńczy kadencję rektora Wojciecha Poznaniaka. Kilka dni temu elektorzy wybrali jego następcę - prof. Mirosława Pawlaka.

  Centrum mogli wczoraj obejrzeć również koninianie. Wieczorem w auli odbył się otwarty koncert, w którym wystąpili konińscy artyści, chóry akademickie, soliści oraz Konin Band Orchestra. Muzycy wykonali Mszę G-dur Szuberta oraz standardy muzyki rozrywkowej.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo