Poznań: Radcy prawni mają swój sąd

  Poznań: Radcy prawni mają swój sąd

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W piątek, w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, otwaro autentyczną salę rozpraw, w której aplikanci będą doskonalić swoją wiedzę i praktyczne umiejętności.
  Wielkopolscy radcy prawni mają... swój sąd. W miniaturze, ponieważ posiada tylko jedną salę rozpraw. Poza tym - wszystko jest jak w "prawdziwym" sądzie i to świeżo doinwestowanym, w którym kamery rejestrują przebieg rozpraw. W piątek dziekan Krystyna Babiak, której towarzyszył wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski i Aleksandra Alexiewicz, żona twórcy samorządu radcowskiego w Poznaniu i patrona nowej sali, otworzyli do niej drzwi.


  - Będzie ona służyć aplikantom radcowskim - powiedziała dr Krystyna Babiak, przypominając, że w poznańskiej Okręgowej Izba Radców Prawnych szkoli się aż 890 aplikantów. Każdy z nich będzie mógł doskonalić swoje umiejętności podczas symulowanych rozpraw sądowych. Pierwsza z nich odbyła się w piątek. Aplikanci wcielili się w role trzyosobowego składu sędziowskiego oraz stron sporu o zapłatę za uszkodzenie samochodu na dziurawej jezdni.

  - Jest to pierwsza taka sala w Polsce - powiedziała Krystyna Babiak. - Jej otwarcie rozpoczyna obchody 30-lecia samorządu radców prawnych w Wielkopolsce.

  Wszystkie rozprawy w siedzibie wielkopolskich radców będą przygotowane i prowadzone przez sędziów Sądu Okręgowego i Apelacyjnego w Poznaniu.

  - Będziemy także wykorzystywać tę salę do prowadzenia działalności edukacyjnej uczniów. W nowej sali aplikanci przedstawią symulacje rozpraw sądowych dotyczących przestępstw i wykroczeń popełnianych przez dzieci i młodzież oraz elementarnych wiadomości z innych dziedzin prawa - poinformowała Krystyna Babiak.

  Szkoły zainteresowane transmisjami z rozpraw mogą otrzymać nagrania bądź korzystać z przekazów internetowych. Albo przysłać klasę w charakterze publiczności lub świadków. Izba zamierza też zaproponować uczelniom, kształcącym studentów zaocznych, przeprowadzanie zajęć i wykładów.

  - Studenci obejrzą je w domu i zaoszczędzą na dojazdach - dodała Krystyna Babiak. - Możliwości mamy więc sporo.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo