Bryczka made in Wielkopolska

  Bryczka made in Wielkopolska

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Bryczka made in Wielkopolska
  1/10
  przejdź do galerii
  Jeszcze cztery, pięć lat temu niemal na każdym kroku można było zobaczyć szyld informujący o tym, że tu produkowane są bryczki. Dziś nadal wielu zajmuje się tym biznesem, ale klienci już nie czekają w kolejce po pojazd. Jak światowy kryzys wpłynął na bryczkowy przemysł?
  Tak było przez wieki. Tam gdzie były majątki ziemskie, siedziby szlacheckie i magnackie, tam były karety, landa, powozy, bryczki, kolasy. Nazw i rodzajów konnych pojazdów jest tak wiele, że trudno je zliczyć. Zmieniały się epoki, zmieniała się moda, styl życia, a co za tym idzie kształty i rodzaje pojazdów. O tym wszystkim najlepiej wiedzieli ludzie, którzy je wytwarzali - kołodzieje, kowale, tapicerzy.


  Obejrzyj galerię zdjęć: Jak się robi bryczki?


  Świat zaczął się jednak zmieniać. Najpierw pojawiły się pociągi, potem samochody, by wreszcie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku koń przestał być potrzebny nawet chło-pu. Wielkopolski rolnik przesiadł się na traktor, a ostatnie dzieła rąk rzemieślników w najlepszym wypadku zaległy gdzieś w koncie stodoły.
  Był jednak jeszcze inny świat, świat ludzi, dla których konie bez względu na postęp, były czymś tak fascynującym, że nadal chcieli je hodować. W socjalistycznej Polsce zajmowały się tym państwowe stadniny. I choć państwo nie sprzyjało ani podtrzymywaniu tradycji przedwojennej Polski, ani prywatnej inicjatywie, to paradoksalnie właśnie dzięki tym państwowym stadninom przetrwała wiedza i umiejętności dawnych rzemieślników.
  Przyszedł rok 1989, otworzyły się nasze granice i okazało się, że za tą zachodnią są ludzie, którzy chętnie kupią u nas coś, co potrafiło już zrobić niewielu - konne pojazdy czy - jak mówią w Gostyńskiem - bryczki.
  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo