Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta PEKA nie tylko w Poznaniu, ale całym województwie. Od września

Robert Domżał
Karta PEKA nie tylko w Poznaniu, ale całym województwie. Od września
Karta PEKA nie tylko w Poznaniu, ale całym województwie. Od września Maciej Urbanowski
Już we wrześniu PEKĘ zaczną honorować na kolei. Gniezno, Wągrowiec oraz Września także czekają na wspólny bilet. A to oznacza, że karta PEKA będzie obowiązywała nie tylko w Poznaniu, ale całym województwie.

- Zaczynamy honorować PEKĘ na kolei - mówi Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego.

Na początek, czyli od 1 września, będzie to możliwe w granicach Poznania. Gdyby okazało się, że są problemy techniczne, to wspólny bilet zacznie obowiązywać od 1 października. Zarząd Transportu Miejskiego jest jednak ostrożniejszy i mówi, że rozszerzenie zasięgu obowiązywania biletu jest rozważane, rozmowy trwają, ale decyzja nie zapadła. Obecnie PEKA umożliwia zapłatę za przejazdy autobusami i tramwajami nie tylko w Poznaniu, ale i w gminach, które podpisały z Poznaniem porozumienia. Od lutego br. na karcie PEKA można zapisać bilety Swarzędza i Kleszczewa.

Sprawdź też: Karta PEKA: W Swarzędzu i Kleszczewie bilety na karcie PEKA

Granice obowiązywania PEKI mogą być szybko rozszerzone, ponieważ 18 czerwca przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego spotkają się z prezydentem Gniezna. Dzięki temu mieszkaniec Gniezna, jadąc do pracy w Poznaniu, wsiadałby do gnieźnieńskiego autobusu, następnie do pociągu, po czym przesiadałby się do tramwaju w Poznaniu. I ani razu nie musiałby stać w kolejce, by kupić bilet.

Polecamy także: Karta PEKA: Bez niej też pojedziesz, ale zapłacisz więcej!

W ciągu dwóch tygodni ma być ustalony harmonogram wprowadzania PEKI w województwie. A w kolejce po taką formę płatności za podróżowanie oczekują już Wągrowiec i Września. Wiele będzie zależało od możliwości technicznych. System PEKA jest systemem zamkniętym. Trzeba go dostosować do nowych potrzeb. Konieczne jest skonstruowanie mechanizmu obliczania należności, jakie otrzymają przewoźnicy.

- Cena biletu miesięcznego nie została jeszcze ustalona. Ale nie będzie prostą sumą za przejazd trzema środkami lokomocji. Skonstruowana zostanie tak, by zachęcić ludzi, którzy dotąd jeździli samochodami, do korzystania z komunikacji publicznej. Będzie to zatem tak zwana cena degresywna, czyli pomniejszona w stosunku do ceny będącej sumą trzech środków lokomocji - wyjaśnia Jerzy Kriger.

Sprawdź też: Karta PEKA: W Swarzędzu i Kleszczewie bilety na karcie PEKA

Zapowiedzią wprowadzenia wspólnego biletu, jeszcze nie w formie karty elektronicznej, było wprowadzenie w roku 2012 oferty - bilet Bus-Tramwaj-Kolej.

- Cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Wspólnie z naszymi partnerami chcemy ją doskonalić - informuje Agnieszka Smogulecka z Działu Komunikacji Społecznej Zarządu Transportu Miejskiego.

Polecamy także: Karta PEKA: Bez niej też pojedziesz, ale zapłacisz więcej!

W marcu tego roku klienci komunikacji miejskiej w Poznaniu kupili bilety za prawie 17 mln zł. To o 3,37 proc. więcej niż rok temu i najlepszy marzec od trzech lat. Sprzedaż biletów za ubiegły rok była zaś najwyższa w historii ZTM. Sprzedano ich za 187,3 mln zł. To wynik lepszy o 5,23 proc. niż w roku 2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski