Eksperyment z Tupolewem w Wielkopolsce?

  Eksperyment z Tupolewem w Wielkopolsce?

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W eksperymencie weźmie udział taki sam tupolew, jak ten który uległ katastrofie

  W eksperymencie weźmie udział taki sam tupolew, jak ten który uległ katastrofie ©AP Photo/CTK, Mirek Kubicek

  Jeszcze w kwietniu dojdzie do eksperymentu na tupolewie w związku z trwającym śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej. Możliwe, że odbędzie się nad lotniskiem w poznańskich Krzesinach lub w Powidzu. Takie informacje podały wczorajsze "Wiadomości" TVP1.
  W eksperymencie weźmie udział taki sam tupolew, jak ten który uległ katastrofie

  W eksperymencie weźmie udział taki sam tupolew, jak ten który uległ katastrofie ©AP Photo/CTK, Mirek Kubicek

  W eksperymencie chodzi o odtworzenie ostatnich minut lotu prezydenckiej maszyny z kwietnia ubiegłego roku. Załoga tupolewa wykona manewr odejścia "na drugi krąg". Doświadczenie ma odpowiedzieć na pytanie czy piloci, będąc wówczas bardzo nisko nad ziemią, mieli szansę na uratowanie samolotu po wydaniu komendy "odchodzimy". Eksperyment będzie prowadzony na bezpiecznej wysokości i zbadane zostanie działanie systemu oraz czas reakcji pilotów.

  Zobacz także: Wydanie specjalne z 10 kwietnia 2010 r.

  Wydanie specjalne z 11 kwietnia 2010 r.  Dziennikarze TVP, powołując się na wysokich rangą oficerów dowództwa sił powietrznych, podają, że eksperymentalny lot może odbyć się nad jednym z czterech wojskowych lotnisk, Chodzi o wielkopolskie bazy w Powidzu, w Krzesinach lub jednostki w Malborku, bądź w Mińsku Mazowieckim.

  - Nic mi nie wiadomo na temat tego, by eksperyment miał się odbyć nad naszą bazą - mówi "Głosowi" por. Joanna Pieńkowska, rzecznik bazy Poznań-Krzesiny. W podobnym tonie wypowiada się mjr Grzegorz Schmidt z jednostki w Powidzu. Podkreśla, że do tej bazy nie dotarły informacje o eksperymencie. - Ja przynajmniej nic o tym nie słyszałem - zaznacza mjr Schmidt.

  Jak twierdzą dziennikarze, wybór jednej z czterech baz, odbędzie się "w ostatniej chwili". Tupolew, który będzie brał udział w eksperymencie, uda się nad to lotnisko, nad którym będą panowały warunki pogodowe najbardziej zbliżone do tych, które były przed rokiem w Smoleńsku. Trwają jeszcze ustalenia na temat technicznych szczegółów doświadczenia. Wyniki eksperymentu będą miały duże znaczenie dla prowadzonego śledztwa na temat katastrofy smoleńskiej. Prokuratura i komisja ministra Millera liczą, że te informacje pomogą w ostatecznym wyjaśnieniu przyczyn rozbicia się maszyny.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EKSPERYMENT palantów

  trzeźwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Tak będą eksperymentować ,że znowu trzeba będzie wydawać kasę na następne pogrzeby. Polak to taki głupi jak kot od Masztalskiego . Jak się Masztalskiemu chaupa zapaliła to kot uciekł mu na górę....rozwiń całość

  Tak będą eksperymentować ,że znowu trzeba będzie wydawać kasę na następne pogrzeby. Polak to taki głupi jak kot od Masztalskiego . Jak się Masztalskiemu chaupa zapaliła to kot uciekł mu na górę. CASĄ Też tak eksperymentowali. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepiej na Ławicy

  Lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Może się roz... nad miastem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo