Nowa specustawa na Euro 2012 uderza w pseudokibiców

  Nowa specustawa na Euro 2012 uderza w pseudokibiców

  Agnieszka Świderska, Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Specustawa na Euro ma uderzyć w stadionowych bandytów, ale nie w prawdziwych kibiców

  Specustawa na Euro ma uderzyć w stadionowych bandytów, ale nie w prawdziwych kibiców ©Sławomir Seidler

  - Żaden pseudokibic z zakazem stadionowym nie wejdzie na stadion podczas Euro - zapewnia Juliusz Głuski, rzecznik Euro 2012 Polska. - Nie ma po prostu takiej możliwości.
  Specustawa na Euro ma uderzyć w stadionowych bandytów, ale nie w prawdziwych kibiców

  Specustawa na Euro ma uderzyć w stadionowych bandytów, ale nie w prawdziwych kibiców ©Sławomir Seidler

  Stadiony w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku będą zamknięte nie tylko dla polskich chuliganów, ale także dla przyjezdnych. W tych, którzy na stadion wejdą legalnie, ale zamiast kibicować, będą urządzać zadymy, wymierzona jest specustawa dotycząca bezpieczeństwa w czasie Euro przygotowana wspólnie przez resort MSWiA oraz Sprawiedliwości. Jej projektem posłowie zajmą się w maju; teraz trafił do uzgodnień międzyresortowych.

  Czytaj także: Jestem kibicem, nie bandytą
  Pobicie poznaniaków we Wrocławiu


  Specustawa zmieni łącznie 11 ustaw, w tym 5 kodeksów i będzie obowiązywała nie tylko na czas Euro, ale już na zawsze. Zaostrza przede wszystkim sankcje za niedozwolone zachowanie na stadionach. Chuligani złapani na gorącym uczynku będą osądzani na gorąco. Sąd wykorzysta do tego możliwości, które oferuje videokonferencja - czyli przekazywanie na odległość, zarówno dźwięku, jak i obrazu. Już od czerwca w Poznaniu mają ruszyć pilotażowe rozprawy odmiejscowione.

  - Technicznie i sprzętowo jesteśmy przygotowani - mówi sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec z Sądu Okręgowego w Poznaniu. - Tyle że nasza gotowość kończy się na budynku sądu. Przygotowaniem drugiej strony, już na stadionie, ma zająć się MSWiA.

  Automatyczną sankcją za przestępstwo popełnione na stadionie będzie zakaz stadionowy, który specustawa rozszerza także na mecze reprezentacji i klubów rozgrywane za granicą. Teraz kibic z zakazem stadionowym mógł spokojnie wejść na mecz w Kownie. Ta furtka się zamknie, kiedy razem z zakazem dostanie elektroniczną obrączkę i domowy areszt na czas meczu. Za próbę złamania warunków zakazu będzie grozić do 2 lat więzienia.

  Więcej w czwartkowym "Głosie Wielkopolskim"
  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kiepskie mecze

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 34

  Marne szanse na bilety na mecze, poza tym Polska reprezentacja nie będzie grać w Poznaniu... się jeszcze okaże, że na meczach Euro 2012 stadiony będą świecić pustkami, jak np. do Poznania...rozwiń całość

  Marne szanse na bilety na mecze, poza tym Polska reprezentacja nie będzie grać w Poznaniu... się jeszcze okaże, że na meczach Euro 2012 stadiony będą świecić pustkami, jak np. do Poznania przyjedzie np. Albania, Czarnogóra czy też Turcja albo Cypr i ludzie pooddawają bilety.

  Swoją drogą - szkoda, że tak wszystkich straszy się kibicami... zupełnie bezzasadnie!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Litar wejdzie

  Ryj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

  Będzie sprzedawał kiełbasy i PIWO (po 10 piw na ryło)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo policyjne

  Odchodzicie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 35

  Najpierw elektoniczne obrączki dla bandytów na czas Euro 2012, potem elektroniczne obrączki 24h (cały czas są gdzieś mecze), potem elektroniczne obrączki dla wszystkich kibiców (potencjalini...rozwiń całość

  Najpierw elektoniczne obrączki dla bandytów na czas Euro 2012, potem elektroniczne obrączki 24h (cały czas są gdzieś mecze), potem elektroniczne obrączki dla wszystkich kibiców (potencjalini bandyci), potem elektorniczne obrączki dla wsystkich obywateli (potencjalni kibice, a więc potencjalni bandyci). No i mamy zieloną wyspę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ślepe kocięta...Przecież te penery

  posener (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 31

  naparzają się poza stadionami. I dokładnie to samo będą robić podczas Euro 2012.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo