Poznań: Wkrótce startuje wielkie sprzątanie. Wskażmy...

  Poznań: Wkrótce startuje wielkie sprzątanie. Wskażmy zaniedbane miejsca

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Wkrótce startuje wielkie sprzątanie. Wskażmy zaniedbane miejsca

  ©Andrzej Janas

  Poznań jest wyjątkiem. Podczas gdy we wszystkich polskich miastach wielkie porządki robione są we wrześniu z okazji "Sprzątania świata", w naszym mieście za miotły i grabie wolontariusze chwytają się również w kwietniu. "Wiosenne porządki" organizowane są już od 1996 roku.
  Poznań: Wkrótce startuje wielkie sprzątanie. Wskażmy zaniedbane miejsca

  ©Andrzej Janas

  Tegoroczne wiosenne sprzątanie zaplanowano w dniach 15-16 kwietnia.
  - Wysłaliśmy już informacje o naszej akcji do wszystkich poznańskich szkół - mówi Józef Rapior z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM. - Mamy przygotowanych 15 tys. sztuk worków i 20 tys. jednorazowych rękawic. Cały czas spływają do naszego wydziału deklaracje od chętnych do sprzątania. Zgłoszeń z samych szkół jest już 90. Myślę, że w tym roku Poznań będzie sprzątało rekordowo wiele osób.

  Każda para rąk się przyda, bo niektóre rejony miasta są wyjątkowo zaniedbane i brudne. Spora część interwencji czytelników "Głosu Wielkopolskiego" dotyczy właśnie próśb o porządkowe interwencje.
  Teraz jest doskonała okazja, by te brudne miejsca - jeśli to możliwe łącznie ze zdjęciami dokumentującymi bałagan - wskazać, za naszym pośrednictwem, miejskim urzędnikom.

  Jeśli denerwuje Was brud i nieporządek w sąsiedztwie, prosimy o telefony (61 869 41 27) lub e-maile: a.janas@glos.com. Wszystkie sygnały trafią do wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, który koordynuje "Wiosenne porządki".

  - Oczywiście skorzystamy z takich podpowiedzi - deklaruje Józef Rapior. - Przygotowując listę terenów do kwietniowego sprzątania, opieramy się przede wszystkim na sygnałach od miejskich strażników, naszych inspektorów oraz telefonach od mieszkańców. Oczywiście niektóre rejony mogą być pominięte, więc każda taka informacja jest przydatna.

  Podczas ubiegłorocznej akacji urzędnicy wskazali 350 terenów do wysprzątania. Było to w sumie 550 hektarów. W kwietniowych porządkach uczestniczyło około 20 tys. wolontariuszy z 80 poznańskich szkół. W sprzątaniu bezpłatnie pomagało 17 firm, na wysypisko trafiło 59 ton wyzbieranych z miasta śmieci.

  Liczą się jednak nie tylko tony wyzbieranych śmieci. Dzięki takim akcjom młodzi poznaniacy mają praktyczną lekcję ekologii.

  - Bardzo często pracownicy naszego wydziału są zapraszani do szkół na prelekcje dotyczące ochrony środowiska - mówi J. Rapior. - Organizujemy zainteresowanym szkołom m.in. wycieczki na wysypisko śmieci, gdzie jest specjalna ścieżka edukacyjna. Porządkowe nawyki procentują w przyszłości.

  Brudne rejony
  Pierwsze sygnały od naszych czytelników o zaniedbanych miejscach zaczęły napływać po zniknięciu z ulic śniegu.
  Grabie i miotły potrzebne są m.in. na trawniku przy ulicy Szpitalnej (od Miodowej, w kierunku Bukowskiej), równie zaniedbane są fragmenty ścieżek spacerowych wzdłuż Rusałki. Wyjątkowo brudny, jak informują czytelnicy, jest lasek położony przy osiedlu Batorego. Sporo śmieci leży w pobliżu wejścia na cmentarz junikowski przy ul. Cmentarnej. Wyjątkowo brzydko wygląda też w sąsiedztwie nowego przedszkola przy ulicy Księżycowej.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brud

  Piotrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  Proponuję zatrudnic do sprzątania wszystkich strażników miejskich łącznie z Piweckim, przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co sprzatać

  echo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  Spalarnia już blisko wójta Gminy Czerwonak i okien urzedu gminy

  No kto (gość) 2011-04-06 19:09

  Wiadomo kto będzie miał korzyści i dotacji w postaci dofinansowania ///a gminie Czerwonak i...rozwiń całość

  Spalarnia już blisko wójta Gminy Czerwonak i okien urzedu gminy

  No kto (gość) 2011-04-06 19:09

  Wiadomo kto będzie miał korzyści i dotacji w postaci dofinansowania ///a gminie Czerwonak i mieszkańcom pozostanie wdychać sadze dlaczego gmina dopuściła do tej inwestycji czy ma coś do powiedzenia wójt gminy Mariusz Poznański siedzi cichutko może udzieli wywiadu pani redaktor Kisiel na temat upragnionej pana Wójta inwestycji czy zamierza jeszcze protestować i czy ten jego protest który kłamca zapowiadał to przysłowiowazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poj

  ij (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 20

  wskazuję miejsce zaniedbane!!! Miasto Poznań!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmietniska

  ewaryst (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  strażników proszę o obejrzenie terenu przy ulicy Dąbrowskiego w okolicach warsztatu samochodowego między ulicami Santocką i Olsztyńską (a także z tyłu, za warsztatem) - mnóstwo części samochodowych...rozwiń całość

  strażników proszę o obejrzenie terenu przy ulicy Dąbrowskiego w okolicach warsztatu samochodowego między ulicami Santocką i Olsztyńską (a także z tyłu, za warsztatem) - mnóstwo części samochodowych z tworzyw sztucznych; następnie, w kierunku zachodnim zaraz za ulicą Kościerzyńską w obniżeniu terenu i przy samej Dąbrowskiego, lasu przy ulicy Polanowskiej. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo