Poznań: Będzie Park Rataje, a nie osiedle Wechty

  Poznań: Będzie Park Rataje, a nie osiedle Wechty

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Będzie Park Rataje, a nie osiedle Wechty

  ©archiwum

  Dariusz Wechta, poznański deweloper albo dogada się z miastem i mieszkańcami Rataj, albo będzie musiał obejść się smakiem, bo osiedla na terenie parku nie wybuduje. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wczoraj oddalił skargę kasacyjną Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego Wechta. To oznacza, że warunki zabudowy umożliwiające budowę ok. 2,5 tys. mieszkań zostały wydane niezgodnie z prawem i są nieważne.
  Poznań: Będzie Park Rataje, a nie osiedle Wechty

  ©archiwum

  - Dla nas ważne jest uzasadnienie wyroku sądu. Dopóki go nie poznam, nie będę komentował tej sprawy - mówi Dariusz Wechta, którego jednak decyzja sądu nie zaskoczyła. Jak sam przyznał, takiego wyroku się spodziewał.

  Zobacz też jak Wechta bije się o ulicę Szyperską

  Decyzję o warunkach zabudowy zaskarżyli: Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" oraz Stowarzyszenie My-Poznaniacy.

  - Uważaliśmy, że wysokiej zabudowy (budynków 12-piętrowych) nie powinno być w tym miejscu - twierdzi Tadeusz Stachowski, prezes spółdzielni. - Dlatego jesteśmy usatysfakcjonowani wyrokiem sądu. Tysiącom mieszkańców Rataj park wręcz się należy. Dzięki zaangażowaniu poznaniaków, przychylności radnych udało się uchwalić plany zagospodarowania, które gwarantują powstanie terenów zieleni.

  Zadowolenia nie kryje również Lech Mergler, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

  - Sąd potwierdził, że Wechcie nie należały się te warunki zabudowy - dodaje Mergler. - Kasacja była słaba. 20 minut trwała rozprawa, 10 - narada sądu i w pół godziny było po wyroku.
  Adam Pawlik, radny klubu "Jeszcze więcej dla Poznania", wcześniej związany ze stowarzyszeniem uważa, że ci, którzy uważali obrońców parku za "oszołomów" powinni teraz posypać głowy popiołem i przeprosić mieszkańców.

  - Ten wyrok to sukces, ale dopiero pierwszy krok w kierunku budowy parku na Ratajach - uzupełnia Pawlik. I dodaje: - Druzgocąco osłabia on argumentację Wechty w związku ze staraniem się o odszkodowanie od miasta.

  Urząd Miasta ostrożnie wypowiada się na ten temat.

  Więcej w czwartkowym "Głosie Wielkopolskim"

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  :-( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Nie ma sie co podniecac. Pan developer ma kilka WZ dla tego terenu To poczatek a nie koniec.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jeszcze nie koniec

  Homo posaniensis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Nie jak podawano na początku, że Wechta nie ma podstaw do ubiegania się o odszkodowanie, ale tylko, że uzyskane przez niego WZ były niezgodne z prawem. Co nie zamyka Wechcie drogi o...rozwiń całość

  Nie jak podawano na początku, że Wechta nie ma podstaw do ubiegania się o odszkodowanie, ale tylko, że uzyskane przez niego WZ były niezgodne z prawem. Co nie zamyka Wechcie drogi o zadośćuczynienie. Na całe szczęście WZ zostały wydane po zakupie przez Wechtę terenu. W związku z tym wartość ewentualnego odszkodowania będzie znikoma - bo będzie to wartość parku. Zakres ewentualnego kompromisu też nie jest duży, Miasto nie może zgodzić się na zabudowę na tym terenie nawet o mniejszej intensywności, bo przyznałoby się, że jednak coś tam można budować. Sugeruję zamianę gruntu, ale nie areałowo tylko wartościowo. Czyli grunt parkowy na budowlany o takiej samej wartości. I to jest wszystko, o ile oczywiście Wechta da sobie spokój z Szyperską, bo żądanie odszkodowania za wybudowanie ulicy do jego budynku, dzięki czemu sprzedał istniejące w nim mieszkania to krańcowy objaw cynizmu i chciwości. Ale Wechta ma okazję się wykazać. Czy skorzysta to jego sprawa. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo