Zdrowie: Poznań będzie miał sześć klinik

  Zdrowie: Poznań będzie miał sześć klinik

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Dla pacjentów centrum stomatologii wszystko ma zostać po staremu

  Dla pacjentów centrum stomatologii wszystko ma zostać po staremu ©Waldemar Wylegalski

  Szpital z ponad 80-letnią tradycją, czyli 111 Szpital Wojskowy oraz największe w Wielkopolsce Centrum Stomatologii już wkrótce się połączą.
  Dla pacjentów centrum stomatologii wszystko ma zostać po staremu

  Dla pacjentów centrum stomatologii wszystko ma zostać po staremu ©Waldemar Wylegalski

  Planowane od dłuższego czasu przejęcie szpitala od wojska, połączenie obu placówek i stworzenie VI Szpitala Klinicznego w Poznaniu stanie się faktem najpóźniej w ciągu trzech miesięcy. Nową placówką zarządzać będzie Uniwersytet Medyczny.

  - Na połączenie daliśmy sobie z Ministerstwem Obrony Narodowej nieprzekraczalny termin do końca czerwca - mówi prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Na razie jeszcze sporo prawnych kroków przed nami - w tej chwili trwa "dogrywanie" umowy z MON, nasi prawnicy przeglądają dokumentację szpitala - dodaje.

  - Jesteśmy w tej chwili na etapie przekazywania dokumentów - potwierdza Ryszard Stankiewicz, dyrektor 111 Szpitala Wojskowego.
  Zapewnia jednocześnie, a wtóruje mu rektor Uniwersytetu, że o swoją sytuację po połączeniu nie muszą się martwić ani pracownicy obu placówek, ani pacjenci.
  - Pracownicy będą objęci paragrafem 23 prim kodeksu pracy - tłumaczy Stankiewicz.

  Oznacza to, że nowy pracodawca musi przejąć na takich samych zasadach wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
  - Może być tylko lepiej - dodaje dyrektor Stankiewicz. - Opieka medyczna może być na wyższym poziomie, ze względu na wiedzę lekarską, doświadczenie i tradycję nowej kadry.

  - Dla pacjentów nie zmieni się nic - mówi prof. Jacek Wy-socki. - Nadal szpital będzie obsługiwał cały Grunwald i zachodnie rejony Poznania.
  Niewykluczone, że w nowej klinice będzie wręcz pracować więcej osób.

  - Szpital będzie prawdopodobnie wymagał wzmocnienia kadrowego - tłumaczy rektor UM. - Konieczne też będą inwestycje, ale to już zadanie na najbliższe lata.
  Nowo powstała klinika przy ul. Grunwaldzkiej jako jedyny szpital kliniczny w Poznaniu będzie miała Szpitalny Oddział Ratunkowy. Odziedziczy go po Szpitalu Wojskowym.

  - Taki oddział jest nam potrzebny do kształcenia przyszłych lekarzy - mówi rektor Wysocki. - Na razie chcemy utrzymać go do końca tego roku.
  Z naszych informacji wynika, że pod uwagę przy przejmowaniu od szpitala nie jest brana przychodnia.

  - Ministerstwo Obrony Narodowej nie chciało jej oddawać, więc musi wyłączyć ją ze struktur szpitala - mówi prof. Wysocki.
  Klinika będzie miała dwie lokalizacje - przy Grunwaldzkiej i Bukowskiej. Centrum Stomatologii będzie częścią nowej placówki. Do tej pory, choć miało w nazwie "szpital kliniczny", nie było tak traktowane ze względu na brak możliwości hospitalizacji pacjentów.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo