Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin w Poznaniu. To mieszkańcy zdecydują o swojej ulicy

Marcin Idczak
Święty Marcin w Poznaniu. To mieszkańcy zdecydują o swojej ulicy
Święty Marcin w Poznaniu. To mieszkańcy zdecydują o swojej ulicy Adrian Wykrota
Przygotowano już projekty zmian na jezdniach. Część ulicy ma być zwężona. Będą nowe przejścia.

Nie tylko Święty Marcin, ale także okoliczne ulice takie jak 27 Grudnia, Kantaka, czy Gwarna powinny się zmienić. Przygotowano projekty przebudowy dróg w centrum miasta.

– Jednak nie da się ożywić Świętego Marcina tylko poprzez zmiany na jezdniach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Działania, jeśli mają przynieść efekt, muszą być bardziej kompleksowe – dodaje.

Dlatego władze miasta postanowiły zapytać również przedsiębiorców i mieszkańców o ich propozycje zmian. – Od 8 do 10 czerwca będą mogli wypełnić specjalne ankiety – zapowiada Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Formularz będzie dostępny m.in.: na stronie poznan.pl, a na skrzyżowaniach Świętego Marcina i Ratajczaka, 27 Grudnia i Gwarnej oraz na pl. Wolności zostaną ustawione specjalne stoiska konsultacyjne.

Poznań jak z obrazka:

– Dlatego, co konkretne zostanie zrobione będziemy wiedzieli po zakończeniu konsultacji – dodaje Mariusz Wiśniewski. Według niego prace przy przebudowie mogą rozpocząć się już w przyszłym roku. Przeprowadzone zostaną w dwóch etapach. Pierwszy obejmie Święty Marcin od skrzyżowania z ul. Kościuszki w stronę Al. Marcinkowskiego. Drugi będzie dotyczył terenów od Kaponiery po Kościuszki.

Wiadomo natomiast jakie zmiany mogą zostać wprowadzone na drogach. Na Świętym Marcinie na wysokości ul. Garncarskiej zaplanowano stworzenie przejścia dla pieszych. Natomiast nitka północna pomiędzy skrzyżowaniem z Kościuszki, a Ratajczaka ma być zwężona do jednego pasa jezdni. Drugi zaplanowano przeznaczyć na miejsca parkingowe.

Właśnie zbyt mała liczba miejsc na których można zaparkować auta jest według okolicznych przedsiębiorców jedną z przyczyn dla których coraz mniej ludzi przyjeżdża na Święty Marcin.

– To ulica przejazdowa, trzeba stworzyć warunki, by można było się na niej zatrzymać, wyjść z samochodu, przejść, zrobić zakupy – stwierdza Hanna Sierocka, dyrektor Regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, które ma tam swoją siedzibę.

Jednocześnie miasto będzie starało się o dofinansowanie na przebudowę ul. 27 Grudnia. Chodzi o to, by zmodernizować ją w mniej więcej tym samym czasie co Świętego Marcina, Ratajczaka, Gwarną, część Al. Marcinkowskiego.

– Przed kilkoma laty zaczęliśmy prace na pobliskiej ul. Taczaka, która dzięki ogródkom, działaniom mieszkańców i przedsiębiorców ożyła – wspomina zastępca prezydenta Poznania. – Podobnie powinno się stać z rejonem Świętego Marcina – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski